Svenska fondsparare började 2009 mycket avvaktande och föredrog att ha sina pengar i olika lågriskfonder. I mars började dock intresset för aktiefonder att spira och i april har det förstärkts.

- Trenden på fondsidan har svängt snabbt. Så sent som i februari var aktiefonder förvisade till frysboxen och kunderna köpte i princip uteslutande ränte- och hedgefonder. I mars ökade intresset för aktiefonder och för aktiemarknaden generellt. Trenden har ytterligare stärkts i april, 70 procent av fonderna på topp tio-listan är aktiebaserade, säger Johan Tidestad, Sverigechef på Nordnet.

Även hos nätmäklaren Avanza ökade handeln i fonder under april, med 41 procent till 1,2 fondbyten per sparare.

- Återhämtningen på världens börser har gett spararna självförtroendet tillbaka. Eftersom flera av svenskarnas favoritfonder tillhör vinnarna har svenska sparare upptäckt återhämtningen tidigt, säger Claes Hemberg, sparekonom på Avanza Bank, och tillägger:

- När nu flera av svenskarnas favoritfonder som Sverige, Ryssland och Kina har stigit och börsbotten i Stockholm är sex månader gammal har spararna repat mod.

Storleken på svenskarnas fondaffärer har också ökat. I april var genomsnittsaffären hos Avanza13 000 kronor, det är en ökning med 18 procent jämfört med i mars. Samtidigt säger Claes Hemberg att spararna har mycket kapital kvar på sina konton och att de nu trappar upp fondsparandet relativt långsamt.

Många svenska småsparare intresserar sig sedan gammalt för Rysslandsfonder, som har haft en stigande trend de tre senaste månaderna, och återvänder därför dit mer naturligt. Samtidigt har Kinafonderna klättrat på köplistan den senaste månaden.

När aktiefonderna åter är i ropet är det räntefonderna som hamnar i strykklass. Den senaste tidens räntesänkningar och de mer positiva tongångarna på börsen har fått spararna att i stor utsträckning lämna sitt sparande i räntefonder.

Räntefonderna stod för 90 procent av alla fondförsäljningar hos Avanza i april.

- På säljsidan dominerar korta räntefonder på ett aldrig skådat sätt; 80 procent av alla sålda fonder är korta räntefonder, långräntefonder eller obligationsfonder. Men det är ändå små försäljningar, jämfört med de över 100 miljarder som svenskarna har i obligationsfonder, säger Claes Hemberg.

- För andra månaden i rad väljer privatspararna att i stor utsträckning lämna räntefonder. Vi har ingen aktiefond på säljsidan den här månaden, säger Johan Tidestad.

Många småsparare har också valt att sälja sina blandfonder i april. Flera av blandfonderna innehåller upp till 75 procent räntesparande. Även guldfonder säljs av i takt med att guldpriserna har fallit. Bland Sverigefonderna som spararna säljer märks många gamla innehav, enligt Avanza.