- Vi har inte sett ett så stort intresse för aktiefonder sedan i september förra året, de senaste månaderna har det ju varit ett otroligt stort intresse för räntefonder, säger Johan Tidestad, Sverigechef för nätmäklaren Nordnet.

Han säger att det finns tydliga tecken på att spararna är på väg tillbaka till fondmarknaden igen, men det är för tidigt att säga om det är ett ökat intresse på bredare front.

På Nordnets lista över de tio mest köpta fonderna återfinns fem aktiefonder, tre hedgefonder och två räntefonder.

Hos nätmäklarkonkurrenten Avanza köpte kunderna bland annat Rysslandsfonder, korta räntefonder och småbolagsfonder i mars. Men antalet affärer var färre än månaden före.

- Det omsattes en tredjedel så mycket pengar i mars som i februari, spararna avvaktar. Endast 0,9 fondbyten gjordes under första kvartalet, säger Claes Hemberg.

För att finansiera fondaffärerna sålde spararna framför allt gamla räntefonder. Avanza-kundernasålde både korta och långa räntefonder, 20 av de 30 mest sålda fonderna i mars var räntefonder.

- Den låga svenska räntan avskräcker. De som har obligationsfonder säljer det och köper istället räntefonder medan de som väljer att sälja sina korta räntefonder väljer aktiefonder, säger Claes Hemberg, sparekonom på Avanza Bank.

De mest sålda fonderna bland Nordnets kunder i mars var sex räntefonder, två hedgefonder, en aktiefond och en guldfond.

- Spararna är delade i två läger. En stor grupp tycker fortfarande att det är för osäkert att placera i aktiemarknaden och ligger fortsatt investerade i räntefonder eller köper mer i samma sektor. Den andra gruppen tror på börsuppgång och bättre global ekonomi, och väljer att investera enligt denna tes. Den senare gruppen har valt att investera i riskfyllda sektorer som olja, energi och småbolag, säger Johan Tidestad.