Riksbanken sänker alltså reporäntan med 0,25 till 1,75 procent. De sätter därmed stopp för raden av höjningar, tre stycken i år, som skulle ge oss en ”normalränta”.

Inför tisdagens räntebesked var bedömarna ovanligt osäkra; skulle Riksbanken behålla räntan oförändrad på 2,0 procent eller skulle man sänka reporäntan till 1,75 procent. Det blev alltså en sänkning.

Men en sänkning av räntan innebär sannolikt inte någon större lättnad för landets låntagare. En stressad kapitalmarknad och skärpta krav på bankerna gör att många bedömare räknar med att boräntorna inte kommer att följa Riksbankens sänkningar fullt ut.

- Nej det är inte alls säkert, det är en så pass orolig bolånemarknad med höga riskpremier, säger Tomas Pousette, chefsekonom på SBAB.

Han exemplifierar med 3 månaders interbankräntan som på måndagen låg runt 2,70 procent. Tomas Pousette påminner om att interbankräntan ska avspegla vad Riksbanken gör om tre månader.

- Marknaden är stressad och det är stor efterfrågan på likviditet, säger han och tillägger att alla ju räknar med att Riksbanken ska sänka räntan framöver

Erika Pahne, privatekonom på Swedbanks institut för privatekonomi, instämmer i att en räntesänkning sannolikt inte slår igenom fullt ut på grund av de oroliga kapitalmarknaderna.

- Striktare kapitaltäckningskrav och ytterligare regleringar gör också att en sänkning inte slår igenom fullt ut, säger Erika Pahne.

Sänkningarna väntas dock alltså inte ge något stort genomslag på boräntorna initialt. Om räntan behålls oförändrad kan det rentav bli så att ”boräntorna tickar upp en del”, säger Tomas Pousette.

För att boräntorna ska komma ned krävs att det blir ett lugnare klimat på räntemarknaden så att riskpremierna blir lägre. Framför allt måste det bli ordning på eurokrisen.

Vid tidigare räntesänkningar har låntagarna kunnat räkna med en viss lättnad i det att räntekostnaden på lånet har blivit lite lägre. Enligt Swedbank ska en sänkning av reporäntan med 0,25 procent ge lägre kostnad per år, efter skatt, med 1 750 kronor för dig som har ett lån på 1 miljon kronor. (se faktaruta) Men det var som sagt innan oron på världens kapitalmarknader slog till.

På Fastighetsbyrån är man försiktigt positiv till räntebeskedet och man ser fortsatt stabila bostadspriser.

- Dagens besked sänder en tydlig signal, det kommer att dröja innan bostadskostnaderna ökar. Den vetskapen kan stimulera marknaden och öka efterfrågan, säger Lars-Erik Nykvist vd på Fastighetsbyrån.

Han säger också att dagens situationen har många likheter med hur det såg ut i början av finanskrisen 2008. Då fick Riksbankens rekordsänkning av räntan stor betydelse för att få igång marknaden.

- Nu tror jag också räntesänkningen kan ge viss stimulans även om det inte är lika dramatiska kast, säger Lars-Erik Nykvist.

Svensk Fastighetsförmedling ser att rörligheten på bostadsmarknaden kommer att öka när räntan nu sänks.

– Trots lågkonjunktur och osäkerhet om framtiden kan dagens räntebesked ge en försiktig optimism på bostadsmarknaden i form av ökad rörlighet och för den enskilde bostadsköparen kan det vara en positiv signal, säger Peeter Pütsep, vd på Svensk Fastighetsförmedling.