Konjunkturbarometern bygger på intervjuer med företag och hushåll och ger en bild av hur de ser på sina egen och Sveriges ekonomi.

I novemberbarometern syns en särskilt stor uppgång för hushållens förtroende för ekonomin.

- Vi har sett en snabb omsvängning hos hushållen jämfört med hur det såg ut för sex månader sedan och det som driver på är bland annat synen på arbetsmarknadensäger Olle Holmgren, analytiker på SEB.

Synen på sysselsättningen är en viktig parameter när det gäller framtida konsumtion.

- Det är inte så att man tror att sysselsättningen vänder upp under nästa år men nu ser det mer ut som det gjorde 2001, under den förra lågkonjunkturen”, säger Holmgren. Då steg arbetslösheten visserligen, men i betydligt långsammare takt än vad vi sett under det senaste året.

Han är överraskad över att hushållens syn på ekonomin fortsätter att stärkas.

- Jag är förvånad över att hushållens förtroende fortsätter upp med tanke på att vi redan sett en kraftig uppgång det senaste halvåret. Jag hade nog räknat med att det skulle plana ut nu”, säger Holmgren.

Han säger att den sammantagna bilden som målas i KI:s barometer, med större optimism hos både företag och hushåll, får konskevenser för svensk bnp-tillväxt.

- Det finns ett stabilt samband mellan synen på ekonomin hos företag och hushåll och tillväxten i svensk ekonomi det kommande halvåret eller året”, säger Holmgren. Det stärker också synen hos SEB att Riksbanken kommer att tvingas höja räntan tidigare än man signalerat.

Hushållens syn på det ekonomiska läget mäts med den så kallade konfidensindikatorn (CCI). Den steg i november till 11,4 från 7,5 månaden innan. Det är sjunde månaden i rad som CCI stiger.

Anmärkningsvärt är att hushållens pessimism om arbetslöshetens utveckling dämpades ytterligare. Nettotalet, skillnaden mellan andelen som tror på ökad arbetslöshet minus andelen som tror på lägre arbetslöshet, minskade till 13,9 i november från 25,1 månaden före.

Andelen hushåll som planerar att köpa bil de närmaste tolv månaderna har ökat från 20 procent för en månad sedan till 24 procent i november. Hushållens bilköparplaner är mer optimistiska än på över ett år.

Samtidigt är inställningen till om det är rätt tidpunkt att köpa kapitalvaror i nuläget i stort sett oförändrad jämfört med oktober och historiskt sett mer negativ än normalt.