Stockholms Gas höjer priserna för alla kunder som har gasspis. Den som har en etta med kokvrå får en prishöjning med 25 procent, från 1 205 kronor per år till 1 535 kronor, oavsett hur mycket gas som förbrukas. Det skriver Dagens Nyheter (DN).

Ju fler rum lägenhetern har ju större blir prisökningen. En lägenhet med tre rum prishöjs från 1 343 kronor till 1 880 kronor om året. Den som bor i småhus får en prishöjning med 60 procent om året, från 1 445 till 2 313 kronor.

Enligt Stockholm Gas har gasverksamheten gått med underskott sedan flera decennier och prishöjningen görs för att täcka kostnaderna.

Stockholm Gas samägs av Fortum och Stockholms stad. Inge Telander, informationschef på Stockholm Gas, säger till DN att det är andra kunder till Fortum som tidigare har fått stå för underskottet.

Även de småhusägare som har gasuppvärmning får priset höjt från årsskiftet, med 80 procent. Från 1 802 kronor till 3 245 kronor om året.

Samtidigt som priserna höjs kommer det att ske en övergång från dagens bensinbaserade gas till naturgas eller biogas, skriver DN. Det innebär att 16 000, av 90 000, hushåll måste byta spis. Den som äger sin bostad får stå för kostnaden själv. För hyreslägenheter är det fastighetsägaren som betalar.