Det framgick vid SNS:s konjunkturpanel på tisdagen, där Konjunkturinstitutets chef Mats Dillén och chefekonomerna Cecilia Hermansson (Swedbank), Robert Bergqvist (SEB), Jan Häggström (Handelsbanken) och Stefan Fölster (Svenskt Näringsliv) ingår.
Till och med Handelsbankens chefekonom Jan Häggström, som så sent i förra veckan i bankens konjunkturrapport räknade med en höjning nu anser att Riksbanken bör låta styrräntan ligga stilla på 4,50 procent. Beslutet meddelas på torsdag.
”Jag tycker man kan avvakta, men en kvarts procentenhet högre spelar ingen större roll. Men Riksbanken borde ha höjt mycket tidigare och räntan borde ha legat på den här nivån för ett år sedan”, sade Jan Häggström.
Mats Dillén drog parallellen till orkanen Gustav.
”Nu när den har graderats ner till en 1:a kan de låta bli att höja”, sade Mats Dillén, som tillade att förutsättningarna har ändrats väsentligt sedan Riksbankens penningpolitiska rapport i början på juli.
Stefan Fölster, som tycker det ”är läge att avvakta” efterlyste också en tydligare policy när det gäller både Riksbankens analytiska ramverk och kommunikationen.
SEB:s chefekonom, Robert Bergqvist, medgav att det är ”jättesvårt” att säga vad Riksbanken kommer att göra.
”Min rekommendation är att inte röra räntan”, sade han och hänvisade till förväntningar om att den underliggande inflationen kommer att klinga av.
Swedbanks Cecilia Hermansson ger också rådet att avvakta, men sade att det beror mycket på om man vågar lita på att inflationen verkligen kommer att falla tillbaka.
”Avvakta nu och sänk nästa år”, sade hon.
På en fråga från Nyhetsbyrån Direkt till vice Riksbankschef Svante Öberg om han tagit till sig av panelens rekommendationer svarade han:
”Nej, jag är som en gås, allt rinner av”, sade Svante Öberg med en glimt i ögat.



