Under onsdagen lanserade Google sin öppna dokumenttjänst Knol, som man tidigare meddelat är under utveckling.

På Knol kan vem som helst lägga upp artiklar inom valfritt område som sedan kommer att vara läsbara för vem som helst. Google nämner en Wikipedia-liknande uppslagsfunktion, men även bloggande, som tänkbara användningsområden för Knol.

- Det är för tidigt att säga vilken typ av material som kommer att läggas till, men Knol är mer av en plattform för gemensamt bloggande, säger Jimmy Wales som grundade Wikipedia, till Wall Street Journal.

Och till skillnad från Wikipedia uppmuntrar inte Knol till anonymitet. Tanken är att material som läggs till på Knol ska skrivas under med namn. Och artiklarna ska sedan kunna kommenteras, men inte ändras, av andra Knol-besökare.

Ett incitament för att lägga upp artiklar på Knol - och för Google att överhuvudtaget driva tjänsten - är möjligheten att tjäna pengar på annonser, då en andel av annonsintäkterna tillfaller författaren.