Fortums över 100 år gamla gasnät läcker allt mer och risken för explosioner i innerstaden ökar. Stockholms brandförsvar och Länsstyrelsen klassar nätet som farlig verksamhet. Men vinstrika Fortum överklagar beslutet som kan innebära kostsamma investeringar för bolaget.

Antalet upptäckta gasläckor från gasnätet i Stockholm ökar varje år, från 115 upptäckta läckor 2002 till 160 läckor fem år senare, 2007. Förklaringen är delvis bättre mätutrustning, men gasnätet, vars äldsta delar är från 1800-talet, är slitet. Det senaste gaslarmet var den 28 januari i år när ett helt kvarter runt Pubhuset i centrala Stockholm fick spärras av.

–Vi tror oss kunna se en trend att larmen med gaslukt blir fler i Stockholm, säger Markus Glenting vid brandförsvaret i Stockholms Stad som utövar tillsyn på Fortum Värmes gasnät.

Stadsgas som kommer
i kontakt med syre i ett slutet utrymme tillhör bland det mest explosiva som finns. Ett tryck på en lysknapp kan räcka för att få luftblandningen att explodera.

Under Stockholms gator ligger 77 mil gasnät och läckande gas under gatan vädras normalt ut. Men allt mer bebyggelse och tätare ytskikt i gatorna i centrala Stockholm gör att gasen allt oftare söker sig in i hus och källare.

Henry Linnsén, ansvarig
för frågorna på Länsstyrelsen i Stockholm, anser att riskerna för allvarliga olyckor ökat de senaste fem åren.

–Riskbilden har totalt sett ökat i Stockholms stadsgasnät med fler människor och tätare bebyggelse i innerstaden.

Men det tycker inte Fortums gasbolags säkerhetschef Claes-Göran Johansson.

–Jag tycker riskbilden är likadan som tidigare. Men det betyder inte att vi ska minska underhållet.

Fortum Värme är hälftenägt av Stockholm stad. Bolaget har fått svidande kritik för att de agerar på naturliga monopolmarknader inom fjärrvärme, el och gas och samtidigt gjort höga vinster. Sedan 2002 är de sammanlagda vinsterna över 7 miljarder kronor.

Fortums riskbild framgår också i en riskanalys bolaget lät göra i april 2003. Där framhålls bland annat att en viss typ av läckage inträffar så sällan som var tusende år. Men enligt Fortums faktiska siffror, där de med hjälp av feriearbetare läcksöker halva gasnätet varje år, upptäcktes 160 läckage – bara under 2007. Riskanalysen totalsågades av både brandförsvaret inom Stockholms stad och Länsstyrelsen, de myndigheter som bedömer risker för allvarliga personskador från gasnätet.

Vid gaslarm rycker både brandförsvaret och Fortum ut. Men brandförsvaret anser att insatstiden på en timme för Fortum är för lång.

–Det får vi fortsätta att diskutera. Det är möjligt att några av kompetenserna kan vara där tidigare, säger Claes-Göran Johansson.

Men om ni kan rädda liv?

–Räddningstjänsten ska ha den beredskapen. Vi har en gasjour som ska ta hand om läckor och stänga av gasen så snabbt som möjligt.

Fortum framställer genomgående gasnätet som mindre farligt än vad brandförsvaret anser att det är.

I Fortums statistik är utryckningarna färre och räknas på ett annat sätt än hos brandförsvaret.

Länsstyrelsen bedömde till slut läget i Fortums gasnät så allvarligt att den klassade det som farlig verksamhet enligt lagen om skydd mot olyckor. Förslaget kom från brandförsvaret i Stockholms stad.

Hur kom ni fram till det beslutet?

–Vi måste skydda allmänheten. Vi fann det rimligt att både allvarliga och mindre allvarliga olyckor kan hända – folk kan dö. Då gör vi bedömningen att det ska klassas som farlig verksamhet, säger Henry Linnsén på Länsstyrelsen.

Vad innebär klassningen?

–Stockholms stad kan ålägga bolaget att investera så att de får en rimlig säkerhetsnivå.

Och det vill man inom Stockholms stad.

–Vi tycker att det inträffar för mycket tillbud för att vi ska anse att arbetet är tillräckligt, de måste förstärka det, säger brandingenjör Markus Glenting.

Det kan innebära stora investeringar för Fortum – som överklagat beslutet till Länsrätten.

Fortums investeringsbudget i gasnätet har legat på 40 miljoner kronor per år sedan 2005. Det räcker till att byta ut 1,5 mil av det totalt 77 mil långa gasnätet, varje år.

–Min förhoppning är att vi ska öka investeringstakten, säger Claes-Göran Johansson.

Kan du lova det?

–Nej, vi måste också utvärdera och se så att vi jobbar rätt.

– Vi anser att vi uppfyller de säkerhetskrav som ställs. Men självklart måste vi gå vidare i fördjupad riskanalys, säger Claes-Göran Johansson.