SEB:s rörelseresultat för det fjärde kvartalet var väsentligt sämre än motsvarande kvartal föregående år. Dock blev utfallet bättre än analytikernas förväntningar.
– Motsåndskraft och flexibiltitet är värdeorden vi jobbar med, upprepade vd Annika Falkengren, på morgonens presskonferens.
Förutom att framhålla stabilitet valde hon att fokusera på kundrelationer.
– Vi arbetar vidare med relationsbanksmodellen, sade Falkengren och hävdade att SEB har någon form av relation till 80 procent av de svenska börsnoterade bolagen. I samma sammanhang uppgav hon även att 90 000 fler privatkunder nu ser SEB som huvudbank.
Av rapporten framgår det även att bolånevolymen hos ökade med 49 miljarder under räkenskapsåret 2011. Falkengren uppgav att SEB nu har cirka 15 procent av den svenska bolånestocken, vilket är i nivå med Nordeas marknadsandel.
På presskonferensen luftades även frågan kring SEB:s riskvikter på deras utfärdade bolån.
Ni släpar efter i riskvikter på hyptotek, är det meningen att ni ska ligga högre eller kommer vi att få se en justering här?
– Vi har högre riskvikter på hypotek, baserat på de senaste två-tre åren kan vi säkert gå lägre. Vi har dock världens lägsta riskvikter i Sverige och vi väljer medvetet att vara lite försiktiga här, sade chefen för riskavdelningen, Johan Andersson.
Annika Falkengren följde upp frågan med att även efterlysta riktlinjer från finansinspektionen.
– Vi ser fram mot en guidance från finansinspektionen om riskvikterna.
Slutsatsen blev dock att det relativt hög kapitaliseringskrav på inom svensk banksektor kompenserar för de lägre riskvikterna sett ur ett europeiskt perspektiv.
Förutom riskvikter lades det även en del fokus på den tidigare hårt kritiserade tradingverksamheten. Även här betonade SEB stabilitet.
- Vi har den mest stabila tradingverksamheten, en trading som bygger på kundflöden och kundaktivitet. Vi har inga förlustdagar under det senaste kvartalet och en bra mix av intäkter”, sade Annika Falkengren




