Facebook är en enorm framgång. Få, om ens någon, tjänster eller produkter har nått så stor spridning så fort. Oavsett om det är på internet eller i den fysiska världen.
Det har naturligtvis gett sitt eko i affärsvärlden och när Microsoft bestämde sig för att köpa 1,6 procent av företaget för 240 miljoner dollar fascinerades många av värderingen: 15 miljarder dollar för hela Facebook. Nästan tre gånger så mycket som General Motors börsvärde.
Men det är mycket luft bakom den siffran. I vintras rapporterades det att Facebooks intäkter för 2007 landade i häraden 150 miljoner dollar. Det skulle förvåna om man lyckades dra in särskilt mycket mer i år. Facebook har inte hittat rätt metod för att tjäna pengar på sina användare.
Det är inte konstigt. Användarna är inte mottagliga för annonser. Jag är det definitivt inte.
Jag har aldrig klickat på någon annons på sajten, knappt ens sett dem. Att jag kan bli vän med Coca Cola eller något annat varumärke är totalt ointressant.
För mig är Facebook bara ett smidigt verktyg för att kommunicera med vänner och bekanta, ett sätt att bestämma om man ska gå ut och ta en öl eller gå på en konsert.
För ett tag sedan gjorde Facebook om sin sajt och användarna har kunnat välja om de vill testa den nya varianten. I veckan stoltserade de med att hela 20 procent av de 100 miljoner användarna har testat den nya designen. Men 20 procent är ingen triumf. För mig betyder det att 80 procent av användarna inte vill ha några förändringar, trots att det nya upplägget är betydligt mer logiskt än det gamla.
Användarna vill ha ett enkelt sätt att kommunicera med sina vänner och oavsett om de är 100 eller 200 miljoner kommer Facebook att få svårt att tjäna mer pengar på dem.
Facebooks värde mäts inte i pengar
Att Facebook är en snabbväxare har vi hört ett ganska bra tag nu, men faktum är att det stämmer. I veckan nådde sajten 100 miljoner användare och enligt färska trafiksiffror har Facebook tagit över rollen som störst i världen från Myspace. Det betyder däremot inte att sajten kommer att bli nästa Google eller Microsoft.

