Det är federala myndigheter som har förmått Facebook att korrigera information om bolaget som kan påverka aktiens värde, skriver Financial Times. 5 till 6 procent av de 845 miljoner aktiva användarna är enligt Facebook inte ”riktiga” utan ett konto kan lika gärna användas av flera personer eller vara en bluff, där exempelvis en person utger sig för att vara en kändis eller en seriefigur.
Fram tills nu har Facebook gjort en poäng av att alla användare måste ange sitt riktiga namn, sin identitet, när de registrerar sig, något som annonsörer är angelägna om.
”Om annonsörer, utvecklare eller investerare inte tror att våra användardata är tillförlitligt, kan vårt rykte skadas och annonsörer och utvecklare kan bli mindre villiga att satsa på Facebook” säger en Facebook-representant till Financial Times.
Samtidigt kommenterade Facebook för första gången - om än knapphändigt - sökföretaget Yahoos stämning. Yahoo anklagar Facebook för att ha gjort intrång på 13 av företagets patent. Facebook sade att man ”fortfarande undersöker saken”.
Det kom också fram att Facebook nyligen fick ett lån på 8 miljarder dollar. Pengarna kommer i huvudsak att täcka de skattekrav som de Facebookanställda får när de köper aktier i sitt bolag.
Mer i ämnet
- 13 mar 2012 Yahoo drar Facebook inför domstol
- 22 feb 2012 Facebooks hemliga bildregler läckta
- 8 feb 2012 Zuckerberg kan åka på skattesmäll
- 3 feb 2012 Flipp eller flopp i Facebook?
- 2 feb 2012 Facebooks grundare slår sig in på de rikas 10-i-topp
- 2 feb 2012 Tjänar miljard på Facebook-klotter






