Länge var det bara aktiefonder som gällde enligt experterna. De många svenskar som placerade sina pengar i räntefonder förstod inte sitt eget bästa sades det. Sedan hände det något - börsen imploderade och de höga aktiekurserna drog i raset med sig svenskarnas besparingar. Först då passade många på att berätta hur mycket bättre det var med räntefonder.
Ja, det är inte lätt att vara småsparare. Förutom att man vill att de sparade pengarna ska växa och ge en bra pension på ålderns höst så drivs vi även av vårt ständigt dåliga samvete. Då kan det kanske kännas tryggt att slå två flugor i en smäll. Det har i alla fall en rad fond- och pensionsbolag klurat ut och marknadsför sina produkter som etiska fonder - spara pengar och gör samtidigt en god gärning. Under en period sålde fondförvaltarna även sina etiska fonder med argumentet att de skulle ge bättre avkastning än vanliga fonder. Men det argumentet har ingen, som tur är, försökt sig på den senaste tiden. Rangordnar man Sverigefonder utifrån prestation under ett år återfinns flertalet etiska fonder i botten.
Jag vill inte säga alla etiska fonder är dåliga eller att man inte ska använda sina pensionspengar till att påverka, men man ska noga sätta sig in i vad fonderna verkligen gör. Gå igenom vilka bolag som fonderna placerar pengar i och jämför det med andra Sverigefonder. Troligtvis kommer du att finna att det inte skiljer sig nämnvärt. Precis som de flesta Sverigefonder placerar etikfonderna den större delen av pengarna i de största bolagen på Stockholmsbörsen som Ericsson, Telia, H&M, Nordea, Scania, SEB, Skanska, Swedbank och Volvo - kanske inte fullt så etiskt eller miljömässigt som man lockas att tro utifrån namnen på fonderna.
Hur skiljer sig då en etikfond från en Sverigefond? Skillnaden är, i alla fall i de flesta fall, att etikfonden undviker ett par bolag som upplevs som oetiska. Eftersom Sverige är ett litet land finns det inte hur många bolag som helst att bojkotta - etikfonderna brukar därför skjuta in sig på snustillverkaren Swedish Match och vapentillverkaren Saab.
Ett annat argument för att investera i etiska fonder är att några delar ut en del av pengarna till ideella organisationer Men det kan ju den ”gode” fondspararen göra själv med den vinst som en vanlig Sverigefond skulle generera.
Banco fonder, ett av de fondbolag med tydligast etikprofil, ändrade nyligen strategi till att istället för att exkludera de oetiska företagen försöka påverka dem - det låter ju i alla fall bra, men är väldigt svårt för spararen att se resultatet av. Men lyckas fondbolaget verkligen påverka börsbolagen kanske det även kan motivera den extra avgift som det faktiskt kostar att placera sina pengar etiskt - men det får du själv avgöra.



