Ericssonaktien dök 11 procent sent på tisdagseftermiddagen i Stockholm efter ytterligare negativa kommentarer kring marknadsutvecklingen och lönsamheten på systemsidan från vd Carl-Henric Svanberg på en investerarträff i New York. Och på onsdagen pressas aktien ytterligare 5 procent nedåt.

David Halldén, analytiker på Chevreux efterlyste innan tisdagens tillställning en ”tvätt av byken” från Ericsson, vilket han tror behövs för att aktien ska kunna vända uppåt igen. Han hade tidigare rekommendationen sälj, men höjde till köp med hög risk efter att den nye finanschefen Hans Vestberg tillsattes.

-Jag hoppades på och förväntade mig negativa nyheter på tisdagseventet och de kom. Min syn är helt intakt. Det är skönt att se att lönsamhetsförväntningarna kommer ner på system där guidance tidigare inte var trovärdig.

-När marknaden har en åsikt som skiljer sig från vad bolaget behöver gapet stängas. Då börjar läkeprocessen, fortsätter han.

Bland aktieägarna finns det nu två läger menar David Halldén, de som har tröttnat på bolaget och drar sig ur och så fyndköparna, som han ändå spår kommer att väga över.

-Jag tror inte på något dramatiskt, men det borde komma en svagt positiv relief. Kortpositionerna stängs, det vill säga de som lånat aktier och sålt, med spekulationen på en aktienedgång, köper nu tillbaka aktierna på lägre nivåer, och lämnar tillbaka dem. Och vore jag Investor nu skulle jag ta tillfället och lasta in ytterligare Ericssonaktier i portföljen.

Men på onsdagen är ännu ingen uppåtrekyl i sikte. En mäklare som E24 pratarmed är väldigt osäker på utvecklingen i Ericssonaktien på kort sikt.

-Det är jättesvårt att svara på. Aktien kan återhämta sig, den har ju fått väldigt mycket pisk och en del har höjt upp den till köp, säger mäklaren som samtidigt påpekar att med sådana svängningar som det är på världens börser i dagsläget är oerhört svårt att förutse.

En annan analytiker säger till Nyhetsbyrån Direkt att det sannolikt kommer att bli oroligt med risk för tvära kast. Ericssons analytikermöte på tisdagen tycktes inte stärka förtroendekapitalet för bolagets ledning hos de närvarande analytikerna, säger analytikern.

- Det var en irriterad stämning bland de amerikanska analytikerna efter mötet med Ericssonledningen igår.

Efter tisdagens dystra utsikter från Ericssonledningen och det aktieras som följde går analyshusens rekommendationer isär. West LB har höjt rekommendationen för Ericsson till köp, från tidigare behåll med riktkursen 20,90 kronor. Goldman Sachs och Societe Generale väljer iställlet att sänka rekommendationen från köp till neutral respektive behåll. Societe General sänker riktkursen till 17 kronor, enligt Bloomberg News.

Redeye justerar, enligt Nyhetsbyrån Direkt, ned estimaten för aktien både för årets fjärde kvartal och för hela 2008. Rekommendationen avvakta upprepas, skriver analyshuset och menar att nedsidan är begränsad om aktien handlas under 15,50 kronor.