Elpriserna har gått ned kraftigt den senaste tiden framför allt beroende på att priserna har fallit på kol och olja. Men priserna är fortfarande relativt höga om man tittar tillbaka några år i tiden.
- I dag hålls priserna uppe på grund av att omkring 40 procent av elen från kärnkraften inte är uppe och på grund av att överföringskabeln till Norge fortfarande är trasig, säger Björn Stålebring, chef för företagsmarknad på Telge Energi.
Prisnivån ligger i dagsläget runt 52-55 öre per kilowatt timme och den nivån väntas bestå den närmaste månaden.
- Kärnkraften och kabeln till Norge väntas vara tillbaka i drift runt årsskiftet. Det i kombination med att lågkonjunkturen minskar efterfrågan på el kan leda till att priserna faller lite till efter årsskiftet, säger Björn Stålebring.
En annan faktor som påverkar priset är naturligvis väderleken. En kall vinter ger högre elpris och tvärt om. Kommer det mycket nederbörd är det bra, då ökar tillgången på kraft och priserna faller.
- I Sverige är det mycket bekymmersamt nu eftersom en stor del av kärnkraften är ur drift. Annars är det kortsiktiga hotet mot elpriserna om det skulle bli kallt, då stiger priserna, säger Nils Gunnar From, vd på Storuman Energi.
Han tror dock att priserna kan falla lite till på kort sikt med tanke på konjunkturen och prisfallet på kol och olja.
Bland annat Telge Energi tycker inte att det är någon idé att välja ett bundet avtal i dagsläget eftersom priserna sannolikt kommer ned lite till.
Men många av kunderna har den senaste tiden valt det säkra före det osäkra. På elskling.se, där kunderna kan byta elleverantör på nätet, har tre fjärdedelar av kunderna valt ett fast elavtal under oktober. Det är väsentligt fler jämfört med genomsnittet av kunderna hittills i år.
Av samtliga byten av elleverantör på elskling.se hittills i år har hälften av kunderna valt ett fast avtal.
- På de fasta avtalen var medelbindningstiden i oktober 22 månader. Det var många som valde 3 årsavtal, säger Rashid Jawdat på Elskling.
Mats Persson, chef för finansiell handel på Fortum, säger att det är lite svårt att analysera priserna eftersom spotpriset och finansmarknadspriset på el påverkas av olika faktorer och därför utvecklas lite olika.
Spotpriset var som högst i september då det låg runt 70 euro per megawattimme, i dag ligger det runt 50 euro.
- Men Spotpriset är fortfarande högre än i våras. Anledningen till prisökningen i september var den låga nivån i vattenmagasinen. Därefter har priserna fallit tillbaka i linje med priserna på kol och olja, säger Mats Persson.
Han säger att det finansiella elkontraktet för 2009 i dagsläget handlas mellan 43 och 45 euro, från att tidigare i år ha handlats runt 70 euro.
- Trenden är ned just nu, men det kan ändras beroende på hur den fortsatta bränsleprisutvecklingen kommer att bli. Bränslepriserna är ju kopplade till den globala efterfrågan, påpekar Mats Persson.
Bränsle- och elpriserna är fortfarande relativt höga om man ser till de senaste tre åren. Man behöver inte gå längre tillbaka än till 2007 för att hitta bränslepriser som är på samma nivå som idag.



