SSF:s ordförande har medgivit att ”handlingar har registrerats felaktigt”. Men DN uppger att handlingarna inte registrerades alls. I stället förvarade en hög chef på stiftelsen dokumenten på sitt tjänsterum. Inte ens personalen på stiftelsen fick tillgång till dokumenten, som var spårlöst borta när tidningen begärde att få ut fakturorna.
Martin Tidén, chefsåklagare på Ekobrottsmyndigheten, tror att det kommer bli en förundersökning.
- Det utgår jag i från, säger han till TT.
Efter att en åklagare beslutat att starta en förundersökning kan den besluta om en husrannsakan hos stiftelsen för att ta del av bokföringen.
Martin Tidén säger att husrannsakan låter allvarligare än vad det är, eftersom myndigheten inte kan göra som i USA, där polisen helt enkelt kan knacka på och fråga om de får leta igenom kontor eller lägenhet. Därför krävs ett beslut om husrannsakan, och det räcker inte med uppgifter i medier för att fatta ett sådant.
- Men det finns alltid uppgifter att kontrollera utan att man behöver göra husrannsakan, det kan exempelvis vara vittnen att höra, säger Martin Tidén.
Efter en husrannsakan överlämnas bokföringen och andra handlingar till en revisor på Ekobrottsmyndigheten, som undersöker om det finns skäl att tro att brott begåtts.











