Andelen chefer som tror på neddragningar av personalen har växt, från 16 procent i förra året till 26 procent i den nya rapporten. Var tredje chef befarar att konjunkturen kommer att bli sämre under de kommande tolv månaderna.
Chefer kan få minska personalen
Fler chefer i de svenska företagen är oroliga för att behöva minska personalen i det dystra konjunkturläget. Var fjärde chef tror nu att det blir nödvändigt, enligt en enkät från Ledarna.
Säkerhetsbranschen som säljer och installerar larm, går dock som...
Johan Retsler
Fler kommentarer 3
Välkommen att säga din mening på SvD.se. Våra regler är enkla: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna.
Alla kommentarer modereras efter publiceringen av SvD eller av oss anlitad personal. Du kan skriva max tre kommentarer per artikel. Läs reglerna i sin helhet
Vänliga hälsningar, Olle Zachrison, chef SvD Näringsliv





