Prissituationen på bostadsmarkanden är fortfarande avvaktande. Prisstatistiken för de senaste tre månaderna visar på marginellt stigande priser för bostadsrätter i landet, medan villapriserna sjunkigt något under samma period.

- Prognosen för de närmaste månaderna pekar på svagt stigande villapriser i riket, skriver dock Mäklarstatistik i sitt pressmeddelande och hänvisar till genomförda försäljningar men där tillträde och lagfart ännu ej har skett.

En villa i landet kostar i genomsnitt 1 851 000 kronor medan det genomsnittliga kvadratmeterpriset för en bostadsrätt ligger på 20 417 kronor med ett genomsnittspris om 1 316 000 kronor.

I Stockholm har villapriserna sjunkit något de senaste tre månaderna, medan priserna för bostadsrätter har stigit. I centrala Stockholm kostar en bostadsrätt igenomsnitt 53 192 kronor per kvadratmeter, 1 procent mer än samma period för ett år sedan och en ökning med 6 procent sett över de senaste tre månaderna.

I de centrala delarna av Göteborg är prisutvecklingen för bostadsrätter stillastående, medan prisutvecklingen för bostadsrätter i centrala Malmö varit negativ. Närmare bestämt kostar en Malmölägenhet 4 procent mindre idag än för ett år sedan.

Att priserna håller sig så pass stabila som de gör kan tyckas underligt, med tanke på den uppdämda utbudssituation som råder på marknaden. Det finns omkring 15-20 procent fler bostäder ute till försäljning idag jämfört med för ett år sedan och för första gången någonsin finns det runt 40 000 bostäder till salu i riket. Förra toppnoteringen låg runt 37 000.

- Grundläggande nationalekonomisk teori säger ju att priserna borde sjunka när utbudet ökar, säger Svensk Fastighetsförmedlings vd Peeter Pütsep till E24, men tillägger att olika faktorer förefaller motverka en dylik utveckling.

- Många vill helt enkelt inte sälja för lägre priser, fortsätter han.

Han får medhåll i sin analys av Fastighetsbyråns mäklare Carina Husgård, som dock tror att det stora utbudet på marknaden kommer göra avtryck i prisbilden framöver.

- Vi har haft en prisuppgång sedan årsskiftet. Den senaste månaden märker vi dock att det har blivit trögare på marknaden. Vi har ett rekordstort utbud och det tar längre tid att sälja. Många säljare förväntar sig höga priser som inte köparna är villiga att betala. Detta kommer nog synas i prisstatistiken längre fram, säger Carina Husgård som arbetar med bostadsrätter på Fastighetsbyrån Södermalm.

På det hela taget tycker Peeter Pütsep att läget på bostadsmarknaden i landet framöver är väldigt svårbedömt, men att utvecklingen tros hålla sig relativt stabil, förutsatt att inget ovänat inträffar.

- I Stockholm finns förutsättningar att prisuppgången kommer landa på mellan 5 och 8 procent över året, men i övrigt tror jag att det kommer vara mycket små rörelser på bostadsmarknaden, säger han til E24.

Mardrömscenariot skulle vara en drastisk försämring av sysselsättningsnivån i landet, något som Peeter Pütsep dock inte håller för en allt för trolig händelseutveckling.

Även om Pütsep håller humöret uppe, gäller inte det samma bland de allt mer pessimistiska hushållen. Banken SEB:s senaste boprisindikator visar att färre hushåll tror på stigande bopriser det kommande året, medan andelen som tror på sjunkade priser ökar - 46 procent tror att bostadspriserna kommer att stiga det kommande året, vilket ska jämföras med att 49 procent månaden innan. En fjärdedel av de tillfrågade tror att priserna ska falla framöver, en ökning från 19 procent under perioden.