Den 18 april i år tangerades det gamla bensinprisrekordet, från sommaren 2006, på 12,89 kronor per liter. Sedan dess har det slagits prisrekord på prisrekord och konsumenterna har fått betala mer och mer för att köra bil.
- Nytt svenskt rekord igen, det här är det sjunde prisrekordet sedan april. Det har dragit på ordentligt i år, säger Tomas Nilson, presschef på Motormännens Riksförbund.
Faktorerna bakom de stadigt stigande drivmedelspriserna är allt från den allmänna oron i många oljeproducerande länder, strejker och hot om att spränga oljeledningar till att Opec håller igen på produktionen. Man får inte heller glömma den ständigt ökande efterfrågan från tillväxtländerna, framför allt Kina och Indien.
- Opec har sagt nej till propåer om att öka produktionen, säger Tomas Nilson.
Det höga råoljepriset, priset på London Brent-olja för juli nådde en ny rekordnivå på onsdagen och steg med 1:75 dollar till 134:45 dollar jämfört med 133:34 dollar på tisdagen, innehåller också en hel del spekulation.
- Det är en orospremie plus en spekulationspremie i priset, men det får vi förmodligen leva med - många tjänar bra med pengar på det, säger Tomas Nilson.
Inte heller en svagare dollar tycks vara till någon fördel för bensinpriset, trots att oljan betalas i den valutan, eftersom producenterna av den anledningen vill ha mera betalt för sin vara.
- Vi får bäva för kombinationen av ett högt råoljepris och en stark dollar, säger Tomas Nilson.
Han beklagar att han har blivit sannspådd om bensinprisets utveckling. Nilson sade, till Svenska Dagbladet, i början av året att bensinpriset kommer att stiga över 13 kronor i sommar.
- Jag har verkligen blivit sannspådd. Och vi får vara beredda på att det det forsätter upp någon tioöring till, trenden är väldigt uppåt, säger Tomas Nilson och tillägger:
- Det är bara dyrtider att vänta. Och driving season i USA har inte börjat än.
Driving Season inleds i slutet av maj och pågår till september, det är den period när det körs extra mycket i bilens förlovade land USA.
- Jag tror inte att toppen är nådd än, dessvärre. Det är bara att beklaga konsumenterna. Jag är inte optimist när det gäller priserna, säger Tomas Nilson.
Ulf Svahn, vd på SPI, Svenska Petroleuminstitutet, räknar inte heller med att pristaket är nått än.
- Vi är i början av säsongen, sannolikt fortsätter priserna upp lite till. Men det har stigit ett tag nu så det borde kunna lugna sig lite. Tidigare har jag sagt att bensinen inte kommer att gå över 14 kronor, men jag kanske får ge mig, säger Ulf Svahn.
Han tillägger att priserna brukar stiga med mellan 70 öre och en krona på sommaren när efterfrågan ökar, men nu är de prisnivåerna redan nådda.
- Vi börjar närma oss en nivå som är ovanlig. Det krävs en knäck i efterfrågan innan det blir andra priser, säger Ulf Svahn.
Efterfrågan på bensin ökar i allmänhet om somrarna när många åker till sommarstugan eller på bilsemester. Enligt branschen brukar efterfrågan stiga med omkring 30 procent om sommaren jämfört med på vintern. Däremot ökar inte tillgången på bensin utan bolagen säljer från sina lager.
I Sverige förbrukar vi omkring 5,3 miljarder liter bensin per år.
Förbrukningen beräknas minska med omkring två procent per år i och med att motorerna blir effektivare och att fler går över till att köra på diesel eller etanolbränslet E85. Omkring en tiondel av den svenska bilparken drivs med diesel.
Det är också tydligt att priset på diesel fortsätter att öka i förhållande till bensinen. Orsakerna är stigande efterfrågan på så kallade mellandestillat, där diesel, flygbränsle och eldningsolja ingår.
- Och det är en stark efterfrågan på diesel från Kina och Indien till deras arbetsredskap och maskiner, säger Tomas Nilson.
En bil med dieselmotor drar ungefär 0,6 liter per mil medan en bensindriven bil i genomsnitt drar 0,9 liter milen.



