SvD Näringsliv har tidigare skrivit om det uppmärksammade fallet och om hur en av de drabbade uppfattade mötet med företaget. I dag väntas domen från Helsingborgs tingsrätt.

Enligt branschorganisationen Svensk Handel omsätter bluffakturorna årligen miljardbelopp och varje dag tar Svensk Handel emot upp till hundra anmälningar och tips från drabbade företag. Till polisen är anmälningarna färre, ett tusental i månaden varav några hundra i Stockholm. Men få leder till åtal.

– Det är i princip inga, säger Anders Olofsson, förundersökningsledare vid bedrägerirotel Syd i Stockholm.

Polisen i Stockholm tittar närmare på hur de här fallen ska hanteras och väntar med stort intresse på dagens väntade dom. Domslutet kan komma att överklagas men Anders Olofsson anser ändå att Tingsrättens slutsats är av betydelse.

– Sista ordet kommer troligen inte att vara sagt, men domen kan ge en fingervisning, säger han.

Tre personer står åtalade för bland annat flera fall av grovt bedrägeri. De tre männen misstänkts för att ha skickat ut blufffakturor och för att under hot om inkasso ha lurat till sig pengar från småföretag. Kammaråklagare Tord Josefson har yrkat på tre års fängelse för de åtalade. Han menar att fallet rör grov organiserad brottslighet.

– Vi har lyckats öppna upp ett företag och se vad som händer under ytan, det har varit en helt otrolig resa in i det okända och en möjlighet att se hur grovtorganiserad brottslighet organiseras inifrån, säger Tord Josefson.

Han har tidigare varit kritisk till att det inte har funnits de resurser som han anser är nödvändiga för att utreda den här typen av fall, men säger nu att en förändring har skett och att intresset för bluffakturor ökat under ärendets gång.

Utskottsförhör har hållits i riksdagen på ämnet och justitieminister Beatrice Ask har varit på besök i Helsingborg. Nyligen häktades en man vid Malmö tingsrätt, misstänkt för att ha tagit emot 6 miljoner kronor från det företag som nu står i fokus i Helsingborg. Flera myndigheter är involverade i Malmö-utredningen.

Också i Stockholm arbetar polisen på att få till en bättre samordning mellan myndigheter i ärenden som rör bluffakturor, därför kontaktas nu Skatteverket och Ekobrottsmyndigheten vid allt fler utredningar.

– Även om vi har svårt att styrka själva bedrägeriet finns det annan brottslighet och andra fel som ofta är aktuella i de här fallen, säger Anders Olofsson.

Ett sätt att komma åt kriminella företag utan att direkt anklaga dem för hantering av bluffakturor kan vara att utreda om företagen begått skattebrott eller bokföringsbrott, där uppsåt inte behöver bevisas för att nå en fällande dom.

Advokat Jesper Montan, som företräder en av de tre åtalade i det aktuella fallet i Helsingborg, tror på en friande dom i dag.

– Vi hoppas och tror att det blir en friande dom, och blir det inte det får vi se om vi överklagar den, säger han.

Två av de åtalade har varit häktade, men tingsrätten valde på rättegångens sista dag i slutet av april att släppa dem på fri fot i avvaktan på dom. Skulle tingsrätten välja att fria männen, och åklagaren inte överklagar domslutet, kommer skadestånd att betalas ut.