–Jag ställer aldrig några garantier. Det beror på de förhållanden vi påverkas av. Den här kostnadsreduktionen är nödvändig för att vi ska kunna gå in i 2009.
Han målar upp flera yttre faktorer som bakgrund till varför Volvo har hamnat i kris. Svag dollar, ökande råvarupriser och en allt mer vikande konjunktur i både Amerika och Europa.
–Förutsättningarna för oss har blivit ännu sämre i år, särskilt i USA där vi har 20 procent av vår försäljning. Vi måste helt enkelt hitta en annan kostnadsstruktur, säger han.
Vilka bilmodeller som ska bort vill han inte gå in på i detalj, men han säger att XC90 som varit en kassako, framför allt genom tidigare säljframgångar i USA, ska vara kvar. Trots att efterfrågan sjunker när konsumenterna vill ha mindre, bränslesnåla bilar.
Volvo har pratat en tid om tillverkning i USA för att komma undan dollarberoendet och de diskussionerna fortsätter. Fredrik Arp avböjer att svara på om Ford har planer på att sälja Volvo.
–Det är en ägarfråga, säger han.
Arp: XC90 blir kvar trots trenden mot snåla bilar
Volvo Personvagnars vd Fredrik Arp vill inte säga om gårdagens varsel räcker för att få Volvo på rätt köl igen.

