Två platser i Stockholm är speciellt populära bland de penningstarka utländska ambassaderna. Det är inte bara Diplomatstaden som lockar. Även i Djursholm ligger en rad ambassaders så kallade residens, där ambassadörer med familj bor och även tar emot gäster på nationaldagsfirande och liknande tillställningar. Det dyraste huset i mäklarnas statistik hittills i år såldes för 49 miljoner till den kuwaitiska staten, och ska användas som ambassadörens residens. Det rapporterar DI.se.

Paret som sålde den 591 kvadratmeter stora 49-miljonersvillan, it-entreprenören Mats Wennberg med hustru, har köpt ett nytt hus i samma kommun för 27,5 miljoner, vilket är det näst dyraste husköpet. Ett annat dyrt hus, som inte finns med i statistiken, är är en 1700-talsvilla på Djurgården som köptes av uppfinnaren Bertil Carnehammar för 65 miljoner kronor, enligt DI.se.

En annan jättevilla i Helsingborg på 518 kvadratmeter såldes i maj, dock till ett lägre kvadratmeterpris. Det var 37-åriga Jenny Lindén Urnes, som bland annat sitter i Höganäs styrelse, som köpte villan för 26 miljoner kronor i maj.

I Danderyd gick också ett antal villor för över 20 miljoner kronor. Fabienne Gustafsson, en annan ung arvtagerska, köpte en villa på 400 kvadratmeter i Danderyd, och Tractions vd Petter Stillström, som fick ge 25 miljoner för en annan Danderydsvilla.

Den miljonär som kan tänka sig att flytta från Stockholm kan få ett slott för samma pris. I Norrköping köpte Kilsta metalls grundare Anders Svärvik Ållnö Slott för 21 miljoner kronor.

Men årets dyraste villor kommer inte i närheten av de rekordpriser som den Bünsowska villan i Diplomatstaden gick för förra året. Den såldes för 115 miljoner, vilket är en av de dyraste villorna någonsin i Sverige.