SCB:s statistiktabbar har kommit i en strid ström den senaste tiden. Och nu får det vara nog, anser finansministern.
- Vi har allvarliga bekymmer med Statistiska Centralbyrån, det är helt tveklöst, säger Anders Borg.
Han pekar på att SCB har en synnerlig samhällsviktig funktion. Politiskt beslutsfattande och mängder av myndighetsbeslut är beroende av SCB:s siffror.
- Statistik är, så att säga, alltid osäker, men det bör inte vara så att den statistiska myndigheten bidrar till osäkerheten.
Enligt Anders Borg är måttet för länge sedan rågat när det gäller hur mycket man kan stå ut med i form av SCB-fel.
- Vi har haft kostsamma statistikfel, vi har haft det upprepade gånger och vi har kunnat se att det åtminstone till viss del beror på bristande rutiner och bristande hantering hos SCB.
Som E24 rapporterade på onsdagen lämnade Riksrevisionen tidigare i veckan en så kallad oren revisionsberättelse avseende SCB:s årsredovisning. Anmärkningarna från Riksrevisionen gällde bland annat att SCB utelämnat viktiga upplysningar i årsredovisningen.
Anders Borg säger att han visserligen inte fördjupat sig i Riksrevisionens anmärkningar och att det kan förekomma invändningar mot myndigheters årsredovisningar, men att han i SCB:s fall inte kan tolererar mer brister i kontroll och styrning av myndigheten.
För ett par månader sedan tillträdde Stefan Lundgren som ny generaldirektör för SCB, efter att chefsposten stått vakant i ungefär ett år.
Vilket ansvar har den förre generaldirektören Kjell Jansson för allt det som inte fungerat på SCB?
- Jag vill inte hänga ut någon enskild person här, det tycker jag vore fel, säger Anders Borg.
Men han säger samtidigt att det nu vilar ett tungt ansvar på Stefan Lundgren att få SCB:s verksamhet på rätt köl igen, och pekar på att han tror att det nu är rätt person som leder SCB.
- Och vi har varit mycket tydliga med att det måste ske en återrapportering till oss, både muntligt och skriftligt.
Tror du att det blir förbättringar?
- Jag är övertygad om att det måste bli förbättringar, säger finansministern.
Så sent som igår meddelade SCB att man upptäckt ett allvarligt fel i det finansiella sparandet för den kommunala sektorn 2009. Felet innebar att det finansiella sparandet överskattats.
Och på onsdagen skrev också Dagens Nyheter att SCB överskattat svenskarnas förmögenhet under 2006 och 2007. I förra veckan uppdagades det att fler hushåll än man tidigare trott har rörlig ränta och att de uppgifter om hushållens rörliga ränta som SCB tidigare gått ut med varit fel.
I januari meddelade SCB att det var fel på statistiken över detaljhandelns försäljning.
Det fel som fått mest konsekvenser var det så kallade skofelet förra sommaren. Inflationssiffran var alldeles för hög eftersom skopriserna var felaktigt mätta. Skofelet fick bland annat effekter på beräkningen av ersättningsnivåer från försäkringskassan och det hade i sin tur en negativ effekt på statskassan.



