SAS levererar ännu en förlust för fjärde kvartalet och ber aktieägarna ännu en gång om stora pengar. Den här gången handlar det om 5 miljarder kronor. Så sent som våren 2009 tog bolaget in 6 miljarder kronor.
– Jag tror faktiskt att de trodde att 6 miljarder skulle räcka förra gången. Men marknadsvillkoren har varit så mycket värre än vad vi trodde att de skulle bli. Det har varit omöjligt att förutse. Och det har kostat väldigt mycket för SAS, säger Jacob Pedersen.
Hur länge räcker pengarna?
– Det är omöjligt att säga. Nu ser det ut som om SAS går mot ytterligare ett förlustår. Situationen på marknaden kommer att förbättras, så förhoppningsvis blir 2010 det sista förluståret. Men det var vad vi sa förra året också, säger Jacob Pedersen.
Även om 2010 har förutsättningar att bli mindre blodigt för SAS har bolaget stora svårigheter att tackla.
– Jag tror att det kommer att bli betydligt högre omstruktureringskostnader än vad jag tidigare förväntade mig, dessutom finns det risk för stora böter för SAS Cargo, säger Jacob Pedersen.
Det är böter på upp till 3,9 miljarder danska kronor som står på spel för SAS när EU-kommissionen inom kort väntas fälla domen i konkurrensmålet mot SAS Cargo.
Det maximala bötesbeloppet som kan bli aktuellt är 10 procent av SAS-koncernens omsättning 2008, vilket blir 3,9 miljarder
Dessutom är pressen på biljettpriser mycket hög i dagsläget.
– Den lär fortsätta åtminstone de närmaste kvartalen.
På den positiva sidan finns de besparingar SAS ändå lyckats gemomföra.
– Under innevarande år kommer vi att få se mer kostnadsbesparingar kicka in.
Det har spekulerats en hel del om en affär med Lufthansa. Vad är din prognos?
– Det beror på om SAS lyckas ta in pengar. Om bolaget inte skulle lyckas med det, kommer en konsolidering att vara nära förestående. Men får SAS in de pengar man begärt kommer en affär inte att vara en het fråga det närmaste året, säger Jacob Pedersen.
– Om utvecklingen blir väldigt negativ - efter en framgångsrik emission - då tror jag återigen att det blir spekulationer om konsolidering om tre till fyra kvartal. Och jag ser Lufthansa som den bästa ägaren av SAS.




