AMF, som tidigare sålt av stora delar av sitt aktieinnehav av skäl som man hänvisat till värderingen, har tidigare inte velat kommentera Lundin-kritiken och avstod även från att rösta på stämman.

Men nu säljer pensionsbolaget av hela sitt innehav.

– Det som hände på stämman fick bägaren att rinna över, men vi har varit kritiska i flera år, säger ägaransvarige Anders Oscarsson till Dagens Industri.

I slutet av maj meddelade Folksam att de säljer sitt innehav i Lundin Petroleum och strax därefter tog Handelsanställdas förbund samma beslut.

Anders Oscarsson uppger att AMF-ledningen redan på morgonen efter stämman, då Kerstin Lundell som skrivit en bok om Lundins affärer i Sudan blev hårt avbruten av bolagets ordförande Ian Lundin, bestämde att börja sälja sitt innehav av återstående 3,8 miljoner aktier.

Att Kerstin Lundell inte fick tala till punkt och det faktum att vd:n Ashley Heppenstall uppmanade minoritetsägarna att sälja sina innehav om de inte var nöjda med bolagets agerande var det som fick bägaren att rinna över för AMF, enligt Anders Oscarsson. Sudanfrågan i sig har däremot inte varit avgörande.

– Vi har inte varit oense om hur de hanterar Sudanfrågan, säger han till DI.


Andra AP-fonden, en annan relativt stor ägare, har inte ändrat sin inställning.

– Precis som vi sagt hela vägen tror vi att det är bättre att vara kvar som aktieägare och försöka påverka än att sälja vårt innehav, säger kommunikationschef Ulrika Danielson till SvD Näringsliv.

Andra AP-fonden för en dialog med Lundin Petroleum och det ”har de gjort länge”.

Handlar diskussionerna om sakfrågan i Sudan eller även om bråket på stämman?

– Vi diskuterar många frågor.


Pär Bäckman, informationschef på oljekoncernens enskilt största institutionella ägare här hemma, Swedbank Robur, ber att få återkomma.


Lundin Petroleum har anklagats för brott mot mänskliga rättigheter i såväl Sudan som Etiopien. På bolagsstämman den 10 maj krävde några svenska institutionella ägare korten på bordet och ville få till stånd en oberoende utredning av oljejättens tidigare verksamhet i Sudan. Styrelsen vann striden om rösterna med betryggande majoritet, men 22 procent av ägarna, fler än väntat, röstade för att det skulle ske en utredning.

Lundin Petroleum-aktien har tappat 18 procent de senaste sex månaderna på Stockholmsbörsen.