Svenskarna har blivit mer aktiva när det gäller att byta el-leverantör. Men de senaste månaderna har den trenden brutits. Tre månader i rad, fram till och med februari, har intresset för att byta elleverantör minskat, enligt siffror från Statistiska Centralbyrån (SCB). Det rapporterar Sveriges Radios Ekoredaktion.
– Det är naturligtvis inte bra och jag hoppas att det är tillfälligt och att aktiviteten kommer att öka igen. Vi har ju under det senaste året äntligen fått upp aktivitetsnivån på el-marknaden och jag hoppas naturligtvis att det kommer att fortsätta, för det tjänar kunderna väldigt mycket pengar på, säger Johan Öhnell, vd på Telge Energi, till Ekot.
Han säger vidare att aktiva kunder betalar mindre för sin el.
En förklaring till den lägre aktiviteten är att folk inte längre oroar sig lika mycket för att elen ska bli dyrare.
En annan anledning till att byta leverantör kan vara att kunden vill bestämma vilken el hon ska köpa. SCB:s siffror visar att el producerad från vindkraft mer än fördubblats i februari, jämfört med samma månad förra året, enligt Ekot.
Man ska dock ha i minnet att mer än var tredje el-kund aldrig har gjort ett aktivt val av leverantör



