I morse kom beskedet att den isländska finansinspektionen tagit kontrollen över Kaupthing. Hela styrelsen har bytts ut. All aktiehandel i Kaupthing och andra isländska bolag är stoppad fram till på måndag. När handeln var öppen senast föll Kaupthing med 34 procent till 25 kronor. Var värdet är nu är högst osäkert, men det är ingen vågad gissning att aktien kommer att störtdyka när och om handeln sätter igång igen.
Kollapsen innebär att enorma värden raderats ut på kort tid. Aktiekursen har halverats på bara en vecka. Bland de drabbade finns Kaupthings personal, som via olika optionsprogram är stora ägare i banken. Optionerna och aktierna har förvandlats till pappersmiljoner i takt med att kursen klättrat. Från början av 2004 till mitten av 2007 steg aktien sex gånger. Som högst noterades den i 144 kronor i mitten av juli 2007, strax innan kreditkrisen slog till.
Enligt Kaupthings hemsida ägde personalen 7,8 procent i banken vid årsskiftet. Räknat på den senaste kursnoteringen är posten värd drygt 1,4 miljarder svenska kronor. Som mest värderades aktierna till hela 8,3 miljarder kronor. Det motsvarar ett genomsnittligt värde på 2,6 miljoner per anställd. Vid halvårsskiftet jobbade 3 200 personer på Kaupthing. Som mest var Kaupthings börsvärde svindlande 105 miljarder kronor. Dagens värde på de anställdas aktier är 450 000 kronor per person, men det lär alltså sjunka. Personalen sitter också på massvis med optioner, vid årsskiftet sammanlagt 36,7 miljoner stycken. Dagens värde är högst osäkert.
Kaupthings ledning har också blivit mycket rikligt belönade via generösa optionsprogram som gjort att de kunnat bygga upp stora aktieposter. Styrelseordförande Sigurdur Einarsson ägde per den sista september knappt 9 miljoner aktier i Kaupthing. Dagens värde är 225 miljoner kronor, mot 1,3 miljarder som mest. Vd Hreidar Mar Sigurdsson äger 8,2 miljoner aktier. Hans förmögenhet har fallit från 1,2 miljarder till strax över 200 miljoner kronor. Hreidar Mar Sigurdsson har en option på ytterligare 2,4 miljoner aktier.



