Hos Ving är två av tre sommarresor bokade och de flesta gäller klassiska resmål som Mallorca, Kreta, Rhodos och turistorter i Turkiet. Inför sommaren har charterarrangören sålt cirka 30 procent mer till femstjärniga hotell jämfört med motsvarande period som gällde resor under sommaren 2007. Antalet resenärer som väljer all inclusive-hotell fortsätter att växa, enligt Ving. All inclusive är populärt bland barnfamiljer och innebär att man i förväg betalar för att äta samtliga måltider på hotellets restaurang. Det är nu runt 20 procent fler bokningar jämfört med i fjol.
- Den tydligaste trenden är att folk vill ha bra boende. De vill ha fyra eller femstjärniga hotell, eller så kallade koncepthotell som golf- eller spahotell eller all inclusive, säger Lisa Thorngren pressansvarig på Ving
Kan man vänta med bokningen tills veckan då skatteåterbäringen kommer, strax innan midsommar?
- Ja, men har man krav på speciella hotell börjar det bli tunnsått. Då kanske man inte ska ha jättehöga krav på vilket hotell man vill ha, säger Lisa Thorngren.
Uppstickare på bokningstoppen hos Ving är Egypten, som efter två säsonger ökar mest i volym av alla resor. Också sommarcharter till Phuket har gått bra, trots att Thailand är mitt inne i sin regnperiod då.
Både Fritidsresor och Solresor uppger att drygt sju av tio sommarresor är bokade.
- Vi brukar säga att för varje millimeter regn blir resan en hundralapp dyrare. Under den regniga midsommarhelgen förra året ökade snittpriset på marknaden med tusen kronor på en vecka, säger Marie Malmros, informatör på Fritidsresor.
När det varma majvädret slog om och blev kallare, ökade antalet bokningar för juni med 60 procent. Många garderar sig alltså med en utlandsresa efter fjolårets regnblaskiga sommar i Sverige.
- De vill försäkra sig om åtminstone en solsäker vecka under sin semester, säger Marie Malmros.
Tendensen är densamma hos konkurrenten Solresor.
- Vi har höjt volymerna sedan förra året och i antal är det cirka 65 procent fler resor sålda än vid samma period förra året. Traditionella charterresmål runt Medelhavet som Mallorca och systerön Menorca går mycket bra. Här finns inte mycket kvar, säger Pauline Berndtsson, presschef vid Solresor.
Hos Solresors är Madeira och Azorerna populära resmål tillsammans med nyheten Sicilien. Det är också rundresor i USA, som ju med det låga dollarvärdet har blivit ett prisvärt resmål för svenskar.



