Google tycker sig se spår av lågkonjunkturen i årets svenska Google-sökningar. Svenskarna har intresserat sig mer för SJ:s hemsida och budgetflygbolag som Ryanair och Norwegian under året än tidigare år. Vi har också sökt mer efter orden deklaration och betalningsanmärkningar.
Globalt var Michael Jackson det sökord som växte snabbast i popularitet under året, med låten Thriller som mest sökta låt.
Även artisten Lady Gaga och Twilight-filmen New Moon är några av de sökord som ökat mest i världen under året.
Även i Sverige googlades Michael Jackson mer än tidigare men listan över underhållningssökord i Sverige toppas av TV4, med Idol på fjärde plats och Spotify däremellan.
Om man vänder blicken mot mat- och dryckestrender globalt märks det att det nyttiga acaibäret ökar i popularitet, liksom så kallade mocktails, alltså alkoholfria cocktails. En annan tydlig dryckestrend är att allt fler söker efter kaffemaskiner som Nespresso och Senseo.
Tipsa andra
Fakta
Vanligaste sökorden på google.se:
1. facebook
2. youtube
3. blocket
4. google
5. eniro
6. aftonbladet
7. lexikon
8. bdb (bilddagboken)
9. tradera
10. hotmail
Sökord som ökat mest i popularitet 2009:
1. spotify
2. translate
3. facebook
4. eniro
5. blocket
6. blogg
7. bdb (billddagboken)
8. hotmail
9. hitta
10. google
Källa: Google (TT)
Näringslivsnyheter | Mest lästa
- Ikeas franska högkvarter ockuperat
- Skilda världar för Nordea och SEB
- Google utmanar Facebook och Twitter
- "Uzbekistan en värdefull investering"
- Nordeas vinst lägre än väntat
- SEB:s vinstras mindre än befarat
- Kraftig kritik mot Teliaaffär
- Amerikanskt åtal mot hackare nerlagt
- Banker faller på stigande börs
- Ericsson får order från AT & T











