– Vi behöver se över regelverket, framför allt begränsningarna av nivåerna och omfattningen. Om det ska finnas bonusar så ska det finnas särskilda och synnerliga skäl som styrelsen kan motivera, säger finansminister Anders Borg på torsdagen.
– Jag tycker det är särskilt svårt att motivera prestationsersättning när verksamheten har förluster.
– Vi vill vara särskilt tydliga mot de statliga styrelserna så att de korrigerar de felaktigheter och övertramp som begåtts. Och jag vill särskilt understryka att de tar ansvar och lever upp till gällande regelverk, säger Borg.
Han framhöll också att EU:s finansministrar nästa vecka ska diskutera riktlinjer för bonussystem som ska utgöra underlag för toppmötet i vår.
Så sent som i somras presenterade regeringen de nuvarande riktlinjerna för ersättningar i statens bolag, efter ett beredningsarbete som pågått ända sedan valsegern hösten 2006.
Strax efter regeringsskiftet förklarade näringsminister Maud Olofsson att hon ville återinföra de vd-bonusar som den socialdemokratiska regeringen hade förbjudit. Samtidigt ville hon sänka de fasta lönerna.
Men hon fick inte med sig de övriga partierna och även de nya reglerna säger att vd i ett statligt bolag inte får omfattas av eventuella bonussystem.
För övriga personer i ledande befattningar höjdes bonustaket från två till fyra månadslöner.
Som ”grova övertramp” betecknar Anders Borg den halva miljonen i gratifikation till Tredje AP-fondens vd och bonusutbetalningarna i Svensk Exportkredit. Han tycker att styrelsen i Tredje AP-fonden borde fundera vidare på hur den ska göra vad gäller gratifikationen:
– Det vi har på andra områden när det gäller felaktiga utbetalningar, som socialförsäkringen eller löner, är att det korrigeras, säger Borg.
– Jag tycker att felaktiga utbetalningar ska korrigeras.
Anders Borg säger att det bör studeras om det alls ska förekomma möjligheter till bonus i AP-fonderna, men han vill inte sätta ner foten nu. Ett av skälen till att bonus i AP-fonderna kan ifrågasättas är, enligt Borg, att det handlar om förvaltning av pensionärernas pengar och att förvaltarna inte tar någon personlig risk.
Han säger också att det är självklart att staten nu ska städa i den egna garderoben och att beslutet som togs i somras om ändrade riktlinjer för bonusar kan ha varit felaktigt.
– Jag backar inte en millimeter från den kritik som jag riktat mot bonusar i bankföretag, säger Borg.
Tipsa andra
Näringslivsnyheter | Mest lästa
- Google utmanar Facebook och Twitter
- Amerikanskt åtal mot hackare nerlagt
- Ikeas franska högkvarter ockuperat
- ”Varför får SAS pengar men inte Saab?”
- Swedbanks förlust större än väntat
- Honda återkallar 380 000 bilar i USA
- Ryanair flyger från Norrköping i maj
- Borg varnar för hårdare bonusregler
- Nära 2 miljarder i bonuskassan
- Varför stänga av kraftverk i kylan?














