3 oktober 2012 kl 07:44 , uppdaterad: 3 oktober 2012 kl 18:11 RSS
Nu har Stockholmsbörsen stängt och därmed stänger även Näringsliv Live för dagen. OMXS30 sjönk 0,4 procent till 1.080,2. Bank- och verkstadssektorn tyngde i allmänhet, med Nordea som största sänke på spekulation om en ny omgång statlig utförsäljning i aktien. Läs mer om hur det gick på börsen.
Ha en trevlig kväll och välkommen tillbaka igen i morgon bitti!
Ha en trevlig kväll och välkommen tillbaka igen i morgon bitti!
Stockholmsbörsen har surrat fast sig kring minus 0,28 procent. Kronan har tagit stryk och tappat åtta eller nio öre mot euron och dollarn.
Stockholmsbörsen har parkerat kring minus 0,30 procent och övriga europeiska börser cirklar kring nollstrecket.
Svenska kronan fortsätter tappa mot euron och dollarn, just nu 8 öre mot dollarn (6:68) och 8 öre mot euron (8:62).
Räddningsfonden ESM ska kunna ta över de irländska bankernas skulder. Det anser EU-kommissionen och går därmed på tvärs mot Tyskland, Finland och Nederländerna. (Direkt)
Riksbanken vill att Riksdagen ser över reglerna för värdetransportbolag för att undvika att ett nytt Panaxia inträffar. Riksbanken konstaterar att kontanthanteringen ändå fungerar bra i landet trots farhågor om motsatsen.
Stark krona lite mindre stark idag. Kronan har tappat 7 öre mot euron och dollarn, 8 öre mot pundet och 5 mot schweizerfrancen.
Journaliststudenter får jobb. Trots alla svarta rubriker om en bransch i kris. Det visar statistik från landets olika journalistutbldningar som refereras i Medievärlden.
Trötter:
Deppigt nu , med Orrefors- glas ,Volvo-bussar,Holmen-papper, eller?
Näringsliv Live:
Och deppigare kommer det att bli. Vi är precis på väg ned i konjunkturbacken och innan vi åter kommit upp igen har ett antal jobb försvunnit. Det är extra tråkigt att det drabbar delar av svensk landsbygd som inte har så många alternativa jobb.
Nordea, som omgärdas av rykten om att svenska staten är på väg att sälja aktier i bolaget, föll med 2,3 procent under förmiddagen. (TT)
Kina växer med 7,7 procent i år. Det spår Asiatiska Utvecklingsbanken, ADB. Tidigare har de trott på 8,2 procent. (Direkt)
40 varslas i sågverkskoncernen Vida. Hälften i Vislanda och hälften i Hjältevad utanför Eksjö. (TT)
Stockholmsbörsen ligger kvar på minus 0,30 procent. Kronan har tappat några ören till mot euron och dollarn.
Nobba affärer med bolag som finns i skatteparadis. Finländska socialdemokraterna vill inte att kommunerna i Finland ska göra affärer med bolag som har anknytning till skatteparadis.
LUNCHSVEPET
De dåliga nyheterna på svensk arbetsmarknad fortsätter. Volvo Bussar ska lägga ned produktionen i Säffle. 600 jobb försvinner till halvårsskiftet 2013.
Inköpschefsindex för tjänstesektorn hamnar under 50 vilket betyder en sektor på nedgång. Den utvecklingen följer utvecklingen inom industrin.
Stockholmsbörsen ligger strax under nollstrecket medan övriga europeiska ligger strax över nollstrecket.
Svenska kronan har tappat fyra-fem öre mot euron, dollarn och pundet vid lunchtid.
De dåliga nyheterna på svensk arbetsmarknad fortsätter. Volvo Bussar ska lägga ned produktionen i Säffle. 600 jobb försvinner till halvårsskiftet 2013.
Inköpschefsindex för tjänstesektorn hamnar under 50 vilket betyder en sektor på nedgång. Den utvecklingen följer utvecklingen inom industrin.
Stockholmsbörsen ligger strax under nollstrecket medan övriga europeiska ligger strax över nollstrecket.
Svenska kronan har tappat fyra-fem öre mot euron, dollarn och pundet vid lunchtid.
Ungdomsarbetslösheten ökade i augusti. Inom EU var 23 procent av alla under 25 år utan jobb. Lägst i Tyskland med 8 procent och högst i Spanien och Grekland där cirka 55 procent var arbetslösa.
Surfplatta på frammarsch. En fjärdedel av alla vuxna amerikaner har surfplatta, visar en ny studie. Dubbelt så många som för ett år sedan. Dessutom planerar 25 procent av de som inte har en platta att skaffa en inom 6 månader.
Endast 6 procent har betalat för nyheter direkt i plattan. New york Times är mer läst på digitala plattformar än på papper.
Endast 6 procent har betalat för nyheter direkt i plattan. New york Times är mer läst på digitala plattformar än på papper.
Stockholmsbörsen fortfarande på minus, men bara -0,26. Övriga stora europeiska börser ligger i samma territorium. Kronan har tappat 4 öre mot dollarn, euron och pundet.
Sverige backar på världsrankingen i fotboll. Nu är vi nere på 21:a plats (förut 18). Spanien toppar före Tyskland och Portugal.
Tungt för Säffle. Volvo Bussar lägger ned produktionen och 400 jobb försvinner. Produktionen upphör vid halvårsskiftet 2013.
Fler valde kort bindningstid för boräntan i september, visar siffror från SBAB. 64 procent valde tremånaders.
Euroområdets inköpschefsindex för tjänstesektorn hamnade på 46,1 i september jämfört med 47,2 månaden före. En sektor på nedgång konjunkturellt.
Delindex för sysselsättningen steg till 49,1 i september men flertalet tjänsteföretag har inget nyanställningsbehov vilket sammanfaller med nedgången i både orderingången och orderstockarna.
Delindex för affärsvolym/produktion minskade med drygt 8 indexenheter till 46,7 i september. Index under 50 indikerar en konjunktur på nedgång.
Delindex för orderingången minskade till 46,6 i september från 52,1 i augusti. Indexet har tappat drygt 10 indexenheter sedan juli i år vilket visar på det snabba efterfrågeomslaget, skriver Swedbank i en kommentar.
En majoritet av de privata tjänsteföretagen rapporterar om svagare konjunkturutveckling.
Inköpschefsindex för svenska privata tjänstesektorn sjönk under september till 47,3 från 50,7 i augusti. Konjunkturen i tjänstesektorn har försvagats sedan i sommar, vilket är samma riktning som tillverkningsindustrin gått.
Tjockisar. Svensken har blivit 5 kg tyngre under de senaste 20 åren. (SCB) Hälften av männen och 40 procent av kvinnorna är överviktiga.
London, Paris och Frankfurt startar också några tiondelar ner, liksom Stockholmsbörsen.
Stockholmsbörsen på minus 0,40 procent efter en halvtimmes handel. Kronan har tappat 4 öre mot både dollarn och euron.
Nedläggnigen av glasbruken Åfors och Orrefors och uppsägning av 130 personer får Handelsbanken Capital Markets att höja sin rekommendation för ägaren till glasbruken, New Wave Group, till köp från tidigare öka. (Direkt)
Nokia säljer huvudkontoret. Enligt uppgifter i finländsk press ska mobiltillverkaren Nokia sälja huvudkontoret på Kägeludden i Esbo.
Konjunktur nedåt. Inköpschefsindex för tjänster sjönk i september till 47,3 jämfört med 50,7 månaden före. Silf/Swedbank skriver i en kommentar att samtliga delindex sjönk i september, förutom sysselsättningen. Dessutom hamnade alla delindex utanför tillväxtzonen.











