TJÄNSTEPENSIONEN Ska svenska pensionssparare få rätt att flytta sin pension mellan olika förvaltare? I dag får vi svar. Klockan 11.00 lämnar Livförsäkringsutredningen sitt betänkande. Fram till dess kan ni fördjupa er med dessa artiklar:
• Flytthjälp när du inte är nöjd
• Flytträtt befaras slå mot spararna

Resten av dagens hållpunkter hittar du i vår agenda.
 
Svenska Dagbladets Näringslivsdel i tisdag. Stora delar av specialen går att läsa här på nliv.se.

Svenska Dagbladets Näringslivsdel i tisdags. Stora delar av specialen går att läsa här på nliv.se.
USA-VALET Den omstridde miljardären och finansmannen George Soros tar parti för Barack Obama i det amerikanska presidentvalet. Och han gör det genom att öppna plånboken REJÄLT. Kolla in hur mycket genom att läsa följande artikel:

Miljardär stöder Obama
George Soros. Foto: AP

George Soros. Foto: AP
APPLE-FEBER Och så var den här. I Sverige. IPhone 5. Snart här i Näringsliv Live: Bilder på de ”lyckliga få” som kom över ett exemplar under natten.
Alice (mitten), 18 år, Viktor Nehag, 21 år, (tv), och Poian Shafiee (th), 21 år, visar upp sina nyinköpta iPhone 5. De tre var först i kön till Telias butik på Kungsgatan i Stockholm inför försäljningsstarten av Apples nya iPhone 5. De hade köat sedan i onsdags kl 11 på förmiddagen. Foto: Scanpix

Alice (mitten), 18 år, Viktor Nehag, 21 år, (tv), och Poian Shafiee (th), 21 år, visar upp sina nyinköpta iPhone 5. De tre var först i kön till Telias butik på Kungsgatan i Stockholm inför försäljningsstarten av Apples nya iPhone 5. De hade köat sedan i onsdags kl 11 på förmiddagen. Foto: Scanpix
STOCKHOLM (Direkt) Såväl ABG Sundal Collier som SEB Enskilda väljer att sänka rekommendationen för H&M efter torsdagens kvartalsrapport.
Det erfar Nyhetsbyrån Direkt.
ABG Sundal Collier sänker klädjätten till behåll, från tidigare köp och SEB Enskilda rekommenderar nu sälj av modebolaget, ned från tidigare behåll.
Betsson vinsvarnar. Aktien rasar. Följ den här: Mer information finns här.
Betsson faller kraftigt efter vinstvarning

Betsson faller kraftigt efter vinstvarning
Försäljningsvolymen i detaljhandeln ökade totalt med 1,8 procent i augusti, jämfört med samma månad 2011. Det visar statistik från SCB och HUI.
Analytiker hade räknat med en uppgång med 2,7 procent, enligt SME Direkts prognossammanställning.
Siffrorna är kalenderkorrigerade och avser fasta priser.
Bensinen blir dyrare. Ledande bensinbolag höjde på fredagen priset på bensin med 15 öre liter. Efter höjningen kostar en liter 95-oktanig bensin 15:28 kronor. Dieselpriset höjs också med 15 öre litern och kostar därefter 14:94 kronor.
Etanolbränslet E 85 ligger kvar på 10:74 kronor litern.
Från och med måndag är det möjligt att teckna elavtal där priset varierar över dygnet. Då blir det möjligt att tvätta, diska och värma upp vatten billigare på natten. Det berättar Sveriges radio program ekot om.
Stockholmsbörsen vänder upp

Stockholmsbörsen vänder upp
MER APPLE 18-åriga Alice var först i kön utanför Telias butik på Kungsgatan i Stockholm - och fick till slut köpa sin Iphone 5. Kolla videoklippet här ovan.
Även svagt upp på världens börser.

Även svagt upp på världens börser.
Socialdemokraterna presenterar också ett förslag om en ny forsknings- och innovationspolitik, där innovationsråd, rundabordssamtal, tillgång till riskkapital och strategiska samverkan pekas ut som viktiga delar. Innovationsrådet ska ledas av statsministern vilken S förstås vill ska vara Stefan Löfven efter valet om två år.
Frankrike presenterar en åtstramningsbudget med fler skattehöjningar. Bolagsskatten kan komma att höjas, en extra skatt ska tas ut för rika hushåll och därtill ska det allmänna strama åt utgifterna. En kortfattad summering finns att läsa i tidningen Guardian business-sektion.
Den franska statsskulden ökar allt längre från EMU:s regel om högst 60 procent av BNP. Det framkommer i samband med presentationen av 2013 års budget på fredagen.
Totalt ökade skulden till 1 833 miljarder euro under andra kvartalet, vilket innebär en uppgång från 89,3 till 91 procent av BNP, meddelar statistikmyndigheten Insee.
Den bistra franska statsbudgeten presenteras på fredagen av bland andra premiärminister Jean-Marc Ayrault.
 Jean-Marc Ayrault presenterar en bister budget. FOTO: SCANPIX

Jean-Marc Ayrault presenterar en bister budget. FOTO: SCANPIX
Premiärminister Jean-Marc Ayrault sade att det är realistiskt att nå ett budgetunderskott på 3 procent av BNP och att budgeten bygger på ett antagande om en BNP-tillväxt på 0,8 procent 2013, enligt nyhetsbyrån Direkt.
Skanska har sålt sin andel i tre sjukhus i Midlands, Storbritannien för 66 miljoner pund, cirka 715 miljoner kronor. Köpare är medinvesteraren Innisfree. Skanska har ansvarat för design och byggnation av sjukhusen som varit i bruk sedan juni 2007, december 2008 respektive mars 2011.
Utgångspunkten är att vi är i ett mycket osäkert läge, med risk för fler oroshärdar från bland annat Spanien och Grekland. Även om man försöker anlägga en positiv grundsyn så har vi stora risker på nedsidan, och det finns mycket osäkerhet innan vi tagit oss igenom det. Sverige befinner sig samtidigt i ett förhållandevis stabilt läge, men även vi behöver stärka vår konkurrenskraft.
Det sade finansminister Anders Borg i ett anförande vid Tenzing på fredagen, skriver Direkt.
LKAB investerar 1,5 miljarder kronor i tre rökgasreningsanläggningar för pelletsverken i Malmberget och Svappavaara, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Malmen från Northlands nya gruva ska köras i specialbyggda jättelastbilar. De är så tunga att det krävs undantagsregler för att de ska kunna rulla på allmän väg, men än är beslutet om dispens inte fattat. Det skriver tidningen Ny Teknik på nätet.
Morgonens positiva börs vände ned.

Morgonens positiva börs vände ned.
Men börsläget i Europa fortfarande vid relativt gott mod.

Men börsläget i Europa fortfarande vid relativt gott mod.
Bank of America kommer att betala 2,4 miljarder dollar för en förlikning med investerare efter köpet av Merrill Lynch. Bank of America spår att detta kommer att ge en negativ resultateffekt om 0:28 dollar per aktie under det tredje kvartalet.
Det rapporterar Bloomberg News.
H&M:s kvartalsrapport fortsätter att sätta spår i börskursen i dag. Bolaget hamnar bland dagens förlorare. Just nu straxt efter Sandvik och NCC. Följ börsen här.
Många butikskedjor har tecknat nya avtal om värdetransporter efter Panaxias konkurs.
OKQ8, Apoteket AB, Bilia, DocMorris apotek och Forex bank är några av de före detta Panaxia-kunderna som har tecknat avtal med ett av kvarvarande värdehanteringsföretagen på marknaden, Loomis. Dessutom pågår förhandlingar med fler företag, skriver Dagens Handel.

Ett avtal mellan apoteken och Panaxia kan ge mångmiljonsmäll för skattebetalarna. Mer om Panaxia-skandalen finns att läsa här.
Tjänstemän förlorar i snitt 25 minuter per dag på grund av dåligt fungerande IT-system, visar fackförbundet Unionens årliga undersökning av IT-miljön.
Var tionde tjänsteman bedömer att de kunde spara en timme eller mer varje dag om IT-systemen fungerade bättre. I snitt förlorar tjänstemännen 25 minuter om dagen på teknikstrul, enligt Unionens rapport ”Tjänstemännens IT-miljö. Ett steg fram och två steg tillbaka”. De skriver sajten Du och jobbet här.
Bank of America kommer att betala 2,4 miljarder dollar för en förlikning med investerare som ansett sig ha förlorat pengar efter bankens köp av Merrill Lynch, skriver nyhetsbyrån Direkt.
Investerarna påstår att Bank of America gav falsk alternativt missledande information om den finansiella ställningen för Bank of America och Merrill Lynch inför fusionen.
Bank of America nekar till anklagelserna men går med på denna förlikning för att avlägsna oklarheter, bördan och kostnader för en utdragen process. Den föreslagna förlikningen kommer att granskas av en amerikansk domstol.
Banken spår att kostnader relaterade till rättstvisten kommer att belasta resultatet under det tredje kvartalet med 1,6 miljarder dollar. Vinst före skatt kommer även att tyngas med ytterligare 1,9 miljarder dollar, varav 800 miljoner av dessa tidigare aviserats och hänförts till brittiska skatter.
Totalt spår Bank of America att dessa negativa poster innebär en resultateffekt om -0:28 dollar per aktie under det tredje kvartalet.
Bank of Americas rapport för det tredje kvartalet väntas den 17 oktober.
Bank of America går med på att betala 2,4 miljarder dollar i en förlikning.

Bank of America går med på att betala 2,4 miljarder dollar i en förlikning.
Google stoppar video i Brasilien
Google har blockerat en Youtube-video som uppges förtala en borgmästarkandidat i den brasilianska staden Campo Grande. IT-jättens Brasilienchef Fabio Coelho satt gripen en stund i onsdags, och efter det backar Google. (TT-AFP)
Entreprenören och författaren Dan Olofsson signerar sin nya bok ”Mina tre liv” på Bokmässan i Göteborg. I boken går Olofsson till hård attack mot Riksgäldschefen Bo Lundgren med anledning av hanteringen av finansmannen Mats O Sundqvist. Det rapporterar SvD:s reporter Joel Dahlberg från Bokmässan.
 
FOTO: JOEL DAHLBERG
Dystrare läge på världens börser.

Dystrare läge på världens börser.
Fastighetsägarna Stockholm säger i dag upp avtalet med Hyresgästföreningen rörande uppbörden av den så kallade hyressättningsavgiften, skriver Fastighetsägarna i ett pressmeddelande.
 
Författaren Björn Ranelid i möte med författaren och entreprenören Dan Olofsson, som skrivit boken

Författaren Björn Ranelid i möte med författaren och entreprenören Dan Olofsson, som skrivit boken ”Mina tre liv” om den nu framlidne finansmannen Mats O Sundqvist.
FOTO: Joel Dahlberg
Även svenska
Även svenska Fjärde AP-fonden, kan komma att få del av
de drygt 2,4 miljarder dollar som ska betalas i skadestånd av Bank of America Merrill Lynch.
Nu har Stockholmsbörsen stängt för i dag. Börsveckan avslutades i moll – OMXS-index sjönk till 331,7, en nedgång med 0,9 procent. Av årets uppgång återstår nu mindre än tio procent.
Vi tackar för den här veckan och hälsar dig välkommen igen på måndag morgon.
Trevlig helg!