Att näringsminister Maud Olofsson under gårdagens presskonferens på Rosenbad hävdat att socialdemokraterna med Mona Sahlin i spetsen bara skulle kastat pengar på GM, och de pengarna skulle varit förlorade med Saab ställer sig båda väldigt fundersamma till.
– Min uppfattning är att alla partier har varit väldigt överens om hur Saabfrågan ska hanteras. Jag tycker att regeringen var sen i starten, men däremot tycker jag att den blivit bättre nu på slutet, säger Gert-Inge Andersson till TT.
– Hennes uttalande, sett till det, är väldigt märkligt.
Paul Åkerlund är mer kritisk.
– Vi glömmer inte vad Reinfeldt sade om att vi "bara är en sammansättningsfabrik". Framför allt glömmer vi inte Olofssons uttalande om vindkraftverk och gud vet vad. Som om vi ska vara tacksamma mot henne... Jag är säker på att hanteringen av Saab kommer vara en fråga som dyker upp i valet, säger Paul Åkerlund till TT.
Det bör nämnas att Andersson är på väg att byta politisk sits, och börja i Västra Götalandsregionen, och Åkerlund kommer ta över som ledare för Socialdemokraterna i Trollhättan.
Mer av det senaste kring Saab:
Tipsa andra
Näringslivsnyheter | Mest lästa
- Grekisk regering lutar åt IMF-stöd
- Greklandsspöket skrämde börsen
- ”Stockholmsbörsen borde orora sig”
- Porsche lönsamt i krisen
- Apple trappar upp mobilt patentbråk
- Dämpad handel på New York-börserna
- SCB: 9,3 procent arbetslösa
- Selma blir kvar - och får sällskap av tvåor och tvåhundringar
- Digitalt bibliotek stöter på patrull
- Turistvärdar på arbetstid
E24.se | Mest lästa
- Reefat El-Sayeds bolag hotas av likvidation
- Betsson - superaktien som stigit över 11 000 procent
- Dyster dag på börsen
- Fiat chief's daughter loses claim against her mother
- Ica återkallar kräksjuke-hallon
- "Många tjejer håller på med it utan att veta om det"
- Danska solbilar går som smör
- Falkengren: "Ett utmanande år"
- Husprisbubblan "ett hjärnspöke"






