I gårdagens tidning berättade SvD Näringsliv att kommunerna räknar med högre kostnader för socialhjälp i år jämfört med tidigare. Förklaringen är att försäkringskassorna oftare avslår rätt till sjukpenning och det leder i sin tur till att fler tvingas söka socialhjälp.
- Under andra halvåret 2003 ökade indragningarna av sjukpenning mycket kraftigt. Första halvåret var indragningarna sporadiska och mycket få. Men det var samma regelverk både före och efter den 1 juli.
Tillämpningen av reglerna blev helt annorlunda och befängd, säger Tony Pettersson, försäkringsombudsman på LO-förbundet Metall. Enligt Metalls uppgifter har tendensen förstärkts i år då av- slagen eller indragningarna av sjukpenning blivit än vanligare. Varje vecka får Metalls avdelningar, enligt Tony Pettersson, påstötningar av medlemmar som trots sjukintyg nekas sjukpenning.
Att avslagen blivit fler bekräftas också av LO/TCO Rättsskydd som driver långt fler fall i år än tidigare.
- Ökningen är märkbar i år. Helt absurda situationer
uppstår, eftersom olika myndigheter skyller på varandra, säger Claes Jansson, chef för försäkrings- enheten på rättsskyddet.
Antalet fall om överklagande av indragen sjukpenning har ökat kraftigt i år på LO/TCO Rättsskydd. Hittills i år driver byrån 100 fall, vilket är en ökning med 70 fall, jämfört med förra året.
- Det är uppenbart att försäkringskassorna oftare säger nej och anför ökad arbetsförmåga som skäl, trots att behandlande läkare har en annan uppfattning. På lite längre sikt tror jag att många kommer tillbaka till sjukförsäkringen, eftersom det handlar om personer som faktiskt är sjuka, säger han.
Rättsosäkerheten är på tok för stor för dem som drabbas, anser han, även om många av de fall som LO-TCO Rättsskydd driver just nu får a-kassa - trots att de anses för sjuka för att arbeta av sina läkare.
Juan Fonseca , jurist på Diskrimineringsbyrån i Stockholm, får också fler samtal om avslag till sjukpenning.
- Godtycket verkar vara om- fattande, och de som ringer till mig är definitivt inte friska nog att arbeta. Det anser inte deras läkare heller, säger han.
Också inom Kommunal och Sif, bekräftas ökningen av indragen sjukpenning.
- Fler medlemmar hör av sig och berättar att de blir ifrågasatta på försäkringskassan. Och det har tilltagit efter sommaren, säger Lars-Åke Almqvist, förste vice ordförande på LO-förbundet Kommunal.
TCO:s största förbund Sif har samma uppfattning.
- Vi hör mycket om det här just nu. Antalet indragningar har ökat. Samtidigt tror jag att mörkertalet är stort eftersom alla inte hör av sig till oss, säger Katri Linna, Sif:s chefsjurist.
Peggy Bernin är distriktsläkare i nordvästra Stockholm och forskar i psykosocial medicin. Hennes egna och kollegornas erfarenheter är att patienter allt oftare får nej till sjukpenning, trots att deras läkare anser att de är sjuka och skrivit ut sjuk- intyg.
- Inte minst efter sommaren verkar det ha ökat. Och i flera fall innebär det att patienterna antingen får leva på anhöriga eller på socialhjälp. Att vara i en sådan
situation gör ingen friskare, tvärtom, säger hon.
Tipsa andra
Näringslivsnyheter | Mest lästa
- Ikeas franska högkvarter ockuperat
- Amerikanskt åtal mot hackare nerlagt
- ”Varför får SAS pengar men inte Saab?”
- Vinstlyft för gruvjätte
- Konkurrenterna utnyttjar situationen
- SAS behöver mer pengar
- Swedbanks förlust större än väntat
- Ett historiskt katastrofresultat
- Tokyo öppnade uppåt
- Grekland höjer pensionsålder
E24.se | Mest lästa
- Insiders lär gå fria
- Stockholmsbörsen uppåt trots SAS
- Michael Wolf: "Frustrationen finns där"
- Maud Olofsson: "Rätt att regeringen räddar SAS"
- Borg: "Riksbanken måste utreda boriskerna"
- "Skriv bort det då, Swedbank"
- "SAS bör nå nollresultat under 2011"
- Jansson går fullt in i nyemissionen
- SAS varslar 505 i Sverige














