Varför kommer det här utspelet nu?
– Det beror på att förberedelserna inför nästa års stora avtalsrörelse nu pågår för fullt. 2010 ska 500 avtal som gäller löner och villkor för runt 3,5 miljoner anställda förhandlas om. En stor del, runt 1,5 miljoner, jobbar i företag som är anslutna till Svenskt Näringsliv. De som har skrivit debattartikeln leder de tunga förbunden i Svenskt Näringsliv.
Vad vill de?
– De vill göra klart för facken att ribban ligger lågt den här gången. Med den ekonomiska krisen i ryggen signalerar arbetsgivarna att de kräver avtal utan några centrala lönepåslag alls och med mer flexibla arbetstidregler.
Är det förvånande?
– Nej. Båda delarna är krav som Svenskt Näringsliv länge drivit. De vill komma bort från centrala avtal som detaljstyr lönebildningen och i stället låta företagen avgöra de frågorna. Makten över arbetstiden är också en gammal stridsfråga mellan fack och arbetsgivare.
Blir det inga löneökningar alls nu då?
– Helt klart kommer facken att förhandla i motvind. Ingen tror på lika stora höjningar som i avtalsrörelsen 2007, på toppen av en högkonjunktur, då "märket" blev löneökningar på 10,2 procent för tre år.
När vet vi vad facken kräver?
– De kommer att spika sina kravlistor i höst. I slutet av december kommer Facken inom industrin, som vill vara de som sätter "märket", att överlämna sina krav till arbetsgivarna i industrin.
Tipsa andra
Läs mer
Näringslivsnyheter | Mest lästa
- Google utmanar Facebook och Twitter
- Amerikanskt åtal mot hackare nerlagt
- ”Varför får SAS pengar men inte Saab?”
- Ikeas franska högkvarter ockuperat
- SAS behöver mer pengar
- Honda återkallar 438 000 bilar
- Vinstlyft för gruvjätte
- Swedbanks förlust större än väntat
- Saab-Spykeraffären ett steg närmare
- En revolution i det tysta














