Mannen, det åttonde kända dödsoffret i svininfluensan i Sverige, nekades vård flera gånger innan han togs omhand.

Mannens tillstånd hade stabiliserats, men han blev åter sämre under lördagen och tidigt på söndagsmorgonen kallades hans anhöriga till sjukhuset.

Enligt Carsten Lührs, verksamhetschef för thoraxkirurgi, anestesi och intesivvård vid Universitetssjukhuset i Lund, var det en bakteriell infektion med pneumokocker som i sin tur ledde till blodförgiftning som låg bakom dödsfallet.

- Blodförgiftningen hade mannen redan när han kom till oss, säger Carsten Lührs till TT.

Han beskriver hur blodförgiftningen angriper hela kroppen, bland annat genom inre blödningar.

- Det är inte helt ovanligt att man får en bakteriell infektion när man har en allvarlig virusinfektion, säger Carsten Lührs.

- Och det är den vanligaste orsaken till dödsfall vid influensa.

Mannen sökte vård både vid en vårdcentral och vid akuten på Universitetssjukhuset Mas för ungefär två veckor sedan, men skickades hem.

Först vid tredje försöket, när mannen var så sjuk att han föll i koma, fick han vård. Han lades då direkt i konstgjord lunga, en så kallad ecmo, den 28 oktober vid Universitetssjukhuset i Lund och har vårdats så sedan dess.

Carsten Lührs vill inte uttala sig om händelseförloppet innan mannen hamnade i Lund.

- Han var dock mycket sjuk när han kom hit, låg i respirator och lungorna var på väg att sluta fungera helt och hållet. Han hamnade i ecmon ganska omgående.