–Det finns inte någon fastställd övre gräns, men i arbetslöshetskassornas samorganisation har man kommit överens om att försöka komma ner till fyra veckor som mest. Vi som tillsynsmyndighet har egentligen inga sanktioner att ta till ifall någon kassa har för långa väntetider. Det enda är att vi kan dra in statsbidraget, men det skulle ju inte förbättra väntetiderna.

Men hur kommer det sig att väntetiderna ökar istället för att minska, problemet är ju inte nytt?

–Nej, men under det senaste året har trycket på kassorna ökat, framför allt på Alfakassan som har de längsta väntetiderna. Ett problem är att det krävs en hel del uppgifter till kassorna innan de kan börja betala ut arbetslöshetsersättning, till exempel måste man ha in intyg från alla arbetsgivare, sjukkassan och så vidare.

Skulle man inte kunna minska byråkratin. Det går ju när det gäller skattesystemet och deklarationen?

–Jo, så har vi också tänkt och regeringen har tillsatt en utredning som ska komma med konkreta förslag till förenklingar i systemet. Men det krävs lagändringar och det tar sin tid, som du vet.

Hur kommer det sig att vissa a-kassor är effektivare än andra?

–Det beror bland annat på att de har en mer homogen grupp som försäkringstagare. Men det förekommer att a-kassorna hjälper varandra och ger varandra stöd både med råd och med att låna ut personal till varandra.

Är du själv med i någon a-kassa?

–Ja, jag är med i ST:s a-kassa.