I slutet av förra veckan var 249 900 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen. Det är en minskning med 1 624 personer jämfört med veckan före men 94 633 fler än motsvarande vecka i fjol.
Antalet personer som har arbete med stöd uppgick till 72 361, en ökning med 77 personer jämfört med föregående vecka men en minskning med 6 830 jämfört med motsvarande vecka i fjol.
Samtidigt deltog 143 394 personer i program med aktivitetsstöd, en ökning med 2 353 personer jämfört med veckan före och en ökning med 68 548 jämfört med motsvarande vecka i fjol.
Under veckan anmäldes 6 721 nya platser till landets arbetsförmedlingar. Det är en ökning med 140 jämfört med veckan före men 1 513 färre än motsvarande vecka i fjol.
Tipsa andra
Läs mer
Näringslivsnyheter | Mest lästa
- Illegala piller kan nå Apoteken
- ”Låg ränta behövs i flera år”
- 1 av 13 nya KTH-professorer kvinna
- Falsk medicin redan i Europa
- Frågor & svar om falska läkemedel
- Nobbar barnfråga på jobbintervju
- Tredje intressent på Volvo
- Är piratjakt en affärsidé?
- Maersk har fått statligt miljardlån
- Borg fyra bland EU:s finansministrar

Stockholm 4º











