Konkursen för Saab Automobiles ägare General Motors är av allt att döma oundviklig sedan inte tillräckligt många av innehavarna till företagets obligationer accepterat det konverteringsprogram som var förutsättningen för en fortsatt rekonstruktion.

General Motors sannolika konkurs innebär också att Saabs redan utsatta läge förvärras och att pressen på rekonstruktören och ledningsteamet i Trollhättan att hitta en seriös köpare ökar samtidigt som en konkurs för moderbolaget gör härvan ännu mer komplicerad.

Den troliga utvecklingen, nämligen att General Motors styrelse begär att bolaget skyddas mot fordringsägare under Chapter 11, innebär att styrelsen överlåter ledningen av bolaget till en konkursförvaltare, som ska försöka rekonstruera General Motors.

En viktig förutsättning för Saabledningen har varit att man hittills agerat på GM-styrelsens uppdrag och haft ett gemensamt mål för arbetet. En konkursförvaltare agerar för att återvinna så mycket som möjligt av värdena i bolaget till fordringsägarna medan styrelsen agerat på aktieägarnas uppdrag.

Det är därför inte givet att konkursförvaltaren har samma agenda för hur dotterbolagen Saab Automobile och Opel ska avvecklas som styrelsen hade. En inte helt oväsentlig punkt på konkursförvaltarens agenda är till exempel om koncernen ska hållas ihop eller om den ska splittras. Det som avgör är vilket som ger mest tillbaka till fordringsägarna: fortsatt drift, försäljning – eller nedläggning.

Enligt SvD Näringslivs källor med insyn i försäljningsprocessen uppstår nu en rad nya problem för både General Motors rekonstruktör, Saabs rekonstruktör, och inte minst för en eventuell köpare av Saab Automobile.

Bara några exempel:

Hur ställer sig GM:s konkursförvaltare till de fordringar GM har på Saab och som idag lär uppgå till mer än 10 miljarder kronor?

Hur ska de immateriella tillgångarna som patent och design som gäller Saabs nuvarande och kommande modeller värderas, föras vidare till Saab och hur ska allt detta betalas?

Hur ska Opel och Saab, som nu till stora delar teknik och nya plattformar förhållas till varandra och hur ska tekniken utvecklas vidare?

Saabrekonstruktionen är troligen ett av Sveriges mest omfattande och komplicerade industriprojekt idag och hundratals konsulter, managementkonsulter, jurister och tekniker är engagerade från de olika parterna. Däremot finns det finns inga svar på frågorna, bland annat för att de aldrig har prövats tidigare.

Alla som har haft någon kontakt med rekonstruktionsarbetet vittnar spontant om det enorma engagemang och övertygelsen om att rekonstruktionen ska lyckas som finns inom Saabs organisation.

Det är en kämpaglöd som kan komma väl till pass när de sista förhandlingarna ska klaras av och det ska avgöras om Saab överlever eller inte.