När finanskrisen slog till i höstas frös bomarknaden till is. Bolag som bygger och säljer nyproducerade bostäder fick se sin försäljning sjunka drastiskt. Istället för att sätta igång nya projekt och fortsätta bygga, tvingades bolagen att koncentrera sig på att få lagret av färdigbyggda lägenheter och hus sålda. Men nu är läget ett annat.

Projekt som tidigare skjutits på framtiden dras nu igång, men trots detta beräknas byggandet ligga på en lägre nivå idag jämfört med före krisen. Enligt branschorganisationen Sveriges Byggindustrier är det svårt att överblicka byggstarterna i ett tidigt skede, tillförlitlig statistik släpar ofta med minst ett halvår.

–Det har skett en liten förbättring från en låg nivå. Men antalet byggstarter är i princip halverade jämfört med 2007, säger Bo Antoni, vd för Sveriges Byggindustrier.

Enligt organisationens prognos kommer även antalet byggstarter under nästa år att ligga på en låg nivå.

På börsnoterade NCC märks dock en försiktig optimism inför kommande år. I delårsrapporten som kom i veckan konstaterar bolagets vd Olle Ehrlén att den låga räntan och expansiva finanspolitiken har gynnat bostadsmarknaden. Under tredje kvartalet sålde NCC 668 bostäder och byggstartade 246 stycken.

–Vi tror på en stabilare bostadsmarknad nu, men vi har samtidigt högre interna förbokningskrav idag än före krisen. Vi vill‑minimera risken, säger Ulf Thorné, presschef på NCC.

Han konstaterar att man nu har lyckats sälja mer än vad man har startat och 77 procent av det som produceras nu är redan sålt.

–Vi tror att Stockholm även fortsättningsvis kommer att vara en region som expanderar. Och vi har säljstartat ett flertal projekt och det finns intresse, säger Ulf Thorné.

Han medger att man inte riktigt räknat med att efterfrågan skulle öka så mycket som den har gjort.

–Vi trodde att en ökande arbetslöshet skulle slå hårdare under hösten, säger Ulf Thorné.

Även på Skanska är man något överraskad över vändningen i‑marknaden, som kommit snabbare än väntat. Bostadsförsäljningen går nu bra och några rabatter behövs inte.

–Så fort vi har sålt 40–50 procent av lägenheterna sätts byggandet igång. Fokus nu är att få igång så många byggen vi bara kan, säger Peter Gimbe, presschef på Skanska.

Fortast går det att starta en ny‑etapp i områden där bolaget redan har byggt. Därefter startar man i helt nya områden. Skanska ska bygga Järvastaden i Solna och startar nya etapper i området Silverdal i Sollentuna.

–Försäljningen kommer att bli bra för 2009, men byggstarterna blir inte så många i år, säger Peter Gimbe.

Även JM har fått igång försäljningen, vilket bäddar för att uppskjutna projekt kommer igång. Efter jul planerar JM att börja med det nya och stora projektet Kvarnholmen i Nacka, strax efter Danvikstull, som ska rymma 2000 lägenheter och kontor för 3000 arbetsplatser när det står färdigt.

Enligt bolagets affärsenhetschef för bostäder, Zdravko Markovski, har marknaden förbättrats gradvis, men det är en bra bit kvar till normalnivån.

–Vanligtvis startar vi 2000 bostäder per år. Men det är en bit kvar till dess. Vi fick igång säljstarterna under andra kvartalet, tidigare var det nästan ingen idé, säger Zdravko Markovski på JM.

Bolaget tvingades likt många andra ge rabatter för att få snurr på försäljningen tidigare. Men JM har inte som NCC valt att ställa högre krav på andelen förbokade lägenheter för att sätta igång ett bygge.

–Vi ändrar inte de nivåerna för att minska risken. Men etappernas storlek blir mindre, kanske rymmer en etapp 50 lägenheter istället för 100, säger Zdravko Markovski.

På Peab är man försiktigt optimistisk inför framtiden. Tidigare kände man av att bankerna var restriktiva med att ge finansiering, men detta har lättat nu. Bolaget planerar för 400–500 bostäder på Stockholmsmarknaden, vilka släpps till försäljning de närmsta månaderna. Exakt när nya projekt släpps styrs något av marknaden. Försäljningen för 2009 väntas bli svagt positiv.

–Den låga räntan styr intresset hos kunderna, går räntan upp märker vi genast av en minskad efterfrågan. Hur det går framöver beror väldigt mycket på hur Riksbanken agerar och det är inget vi styr över, säger Niclas Brantingsson, informationschef på Peab.

M

Vi trodde att en ökande arbets löshet skulle slå hårdare under hösten .

Presschef Ulf Thorné på NCC.