Omsättningen föll med 47 procent till 22,4 miljarder dollar.

I Tyskland lyfte GM:s försäljning med draghjälp från omfattande stimulanser, skriver GM i rapporten.

Men då försäljningen föll kraftigt i andra europeiska länder drog GM Europe ned produktionsvolymen med 46 procent.

Det försvagade brittiska pundet tyngde också utvecklingen i Europa.

Någon förhandlingslösning på frågan om bolagets skuldberg har ännu inte nåtts med vare sig facket eller USA:s regering, konstaterar GM i rapporten.

”Detta är ett avgörande ögonblick i General Motors historia, och vi står fast vid vår plan, som vi tror kommer att leda till en stabil och uthållig struktur för affären med en stark balansräkning”, kommenterar GM-chefen Fritz Henderson i rapporten.

Några detaljer om arbetet med att göra sig av med Saab Automobile eller Opel finns inte i rapporten.

Resultatet var bättre än väntat och aktien steg initialt med nästan 4 procent på siffrorna.

Exklusive engångsposter på 73 miljoner dollar redovisade GM en förlust på 9:66 dollar per aktie. Det kan jämföras med en snittprognos bland analytiker på en förlust på 11:05 dollar per aktie.

GM, som hållits flytande med hjälp av lån på drygt 15 miljarder dollar från USA:s regering sedan årsskiftet, har till den 1 juni på sig att förhandla bort skulder på sammanlagt 40 miljarder dollar och dra ned produktionsapparaten till en nivå som gör att koncernen går med vinst på en betydligt lägre leveransvolym än i dag.

Saab Automobiles rekonstruktion belastar GM:s resultat med 822 miljoner dollar (6,5 miljarder kronor), enligt delårsrapporten.

Saab är därmed den enskilt största engångsposten som GM redovisar för kvartalet, som även tyngs av 116 miljoner dollar för omstruktureringar och en nedskrivning på 291 miljoner dollar av GM North America samt en post på 135 miljoner relaterat till GM:s ägarandel i bildelstillverkaren Delphi.

Saab-ägaren General Motors (GM) har som mål att rekonstruera koncernen utan domstolsskydd, enligt GM:s finanschef Ray Young. Men han tillägger att en konkursansökan inte kan uteslutas och att risken för en sådan har blivit större.

Om det blir rekonstruktion i domstolsskydd är det enligt Young viktigt för GM att man tar sig in och ut ur skyddet ”väldigt snabbt”.

Young berättar vidare att det finns tecken på att bilköpare påverkas negativt av risken för konkurs.

GM:s finanschef utlovar därtill en utvärdering i slutet av maj av hur lyckat programmet där man konverterar skulder till aktier varit.

GM måste få 90 procent av fordringsägarna att gå med på att byta ut lån på totalt 27 miljarder dollar mot 10 procent av GM-aktierna.

Därtill vill GM skifta ut de 20 miljarder koncernen är skyldig till en facklig pensionsfond mot aktier.

Skulle detta gå vägen återstår där att konvertera skulden till USA:s regering till aktier motsvarande en ägarandel på 50 procent.

GM slutade första kvartalet med 11,6 miljarder dollar i kassan, vilket kan jämföras med de 14,2 miljarder dollar man hade vid årsskiftet.

Under kvartalet använde bolaget 10,2 miljarder dollar mer för att driva verksamheten än vad som genererades från rörelsen. Underskottet klarade man av med nya lån från USA:s regering.