Glocalnetgrundaren Stefan Krooks initiativ att starta ett nytt elbolag som ger avkastningen till välgörenhet får stöd från flera kända profiler i näringslivet. Under onsdagen stod det klart att Oriflames ordförande Robert af Jochnick och H&M-arvtagaren Karl-Johan Persson donerar 1,5 miljoner kronor var till projektet. Vidare ger investmentbolaget Catella 500 000 kronor och en miljon kronor i räntefria lån. Slutligen går Stefan Krook själv in med 500 000 kronor.

Godels startkapital blir därmed totalt fyra miljoner kronor och en miljon i räntefria lån. Pengarna slussas in via en ny stiftelse, GoodCause, som blir Godels ägare.
Enligt Stefan Krook säkrar dessa gåvor och lån att all framtida avkastning från Godel kan gå till välgörenhet. Ingen av ägarna kräver någon avkastning på sitt kapital.
– Det här känns som en drömtrio. Det är personer från Sveriges tyngsta entreprenörsfärer, säger den 32-åriga Stefan Krook som är vd i Godel och blir ordförande i stiftelsen.

Stiftelsens ledamöter blir Robert af Jochnick, Karl-Johan Persson och Catellas representant Per Ludvigsson, koncernchef i InterIkea.
Godel profilerar sig som Sveriges enda elbolag som ger all avkastning till en välgörenhetsorganisation som kunden väljer - en idé som hyllas av de nya sponsorerna:
– Sverige är i behov av mångfald på många områden. Det här är en ny frisk satsning som skall bli spännande att följa och stödja, kommenterar Robert af Jochnick.

– Jag gillade direkt idén att kombinera företagande med syftet att generera pengar till välgörenhet. Jag hoppas att vi långsiktigt finner framgångsformlerna både i Godel och nya projekt, kommenterar Karl-Johan Persson som förutom sitt engagemang i H&M driver European Network Ltd tillsammans med en partner.
För några veckor sedan sålde Stefan Krook samtliga sina aktier i Glocalnet för cirka 13 miljoner kronor.