I Trollhättan avverkar Victor Muller just nu det ena mötet efter det andra med olika Saab-representanter. Hans tro på Saab är hög och planerna stora.
– Saab måste bli stort för att kunna betala för sin struktur, så Saab måste tillverka mer än 100 000 bilar om året definitivt, mer än det. Under de bra åren tillverkade Saab 100 000 bilar om året och jag ser ingen anledning till att Saab inte kan återgå till de siffrorna, säger han till SvD.se.
Tror ni verkligen att ni kan rädda Saab i nuläget?
– Om jag inte trodde det skulle jag inte sitta här i Trollhättan.
Men det är kort tid?
– Ja, det är kort tid. Men vi har bara en chans att göra det och det är nu.
Koenigsegg misslyckades, varför skulle det vara lättare för er?
– Det är inte lättare för oss. Det är mycket svårare för oss. Vi arbetar under en mycket svårare tidslinje. Och det är mycket mer komplicerat nu än när Koenigsegg var i samma situation, säger han och hänvisar till att General Motors, GM, har sagt att affären måste vara klar innan den 31 december.
– Så situationen är mycket värre. Men jag tror vi kan klara det. Vi ska göra allt vi kan för att klara det. Men det behövs mer än en part för att klara det, det krävs mer från alla håll.
Tror du GM kommer att acceptera ert bud?
– Det är väldigt svårt att säga. Jag har ingen aning om vart det här kommer ta vägen.
Läs mer om Saab-affären
- 18 dec 2009 Saab-anställd: ”Jag ville bara ha ett besked”
- 18 dec 2009 Fölster: ”Givetvis ett beklagligt besked”
- 18 dec 2009 Olofsson: ”Det är väldigt dystert”
- 18 dec 2009 ”Nu är det slut på riktigt”
- 16 dec 2009 Bolaget har miljarder i bakfickan








