Jaguar E-type är en riktig klassiker och den kallas ofta för världens vackraste sportbil – ett omdöme som Henrik Fehninger håller med om. Ända sedan han var liten har han velat ha en egen E-type, men det är först nu han har haft råd att köpa en.
–Det är ju en dröm som går i uppfyllelse, det här är bilarnas bil. Det känns bra att man får köpa den medan man fortfarande är hyfsat ung också, säger Henrik Fehninger.
Den vita coupén av 1968 års modell köpte han i vintras av en annan entusiast. Skicket var precis det han letade efter, inte risig men inte heller ett utställningsexemplar. Bilen var bruksbar redan vid köpet, Henrik körde hem den genom ett snötäckt Stockholm utan problem.
Tanken är att han ska gå igenom motorn, smörja mekaniken och lacka om bilen. Men när den är klar ska den inte stå i ett garage och bara visas upp vid speciella tillfällen. Henrik Fehninger planerar att använda bilen dagligen.
–Många som håller på med veteranbilar står mest och lackar och putsar, det tycker jag är tråkigt, man vill ju ha igång bilen, köra den.
Henrik Fehninger har alltid haft ett starkt bilintresse och när han var yngre mekade han också en hel del. Att det blev just en veteranbil han fastnade för är ingen slump, Henrik Fehninger har ett stort intresse för både 1960-tals prylar och antikviteter. Han samlar på äldre möbler, konst och kläder och har också en gammal träbåt.
–Egentligen är jag en 1700-tals man, men då fanns inga bilar. Jag tycker om äldre veteranbilar också, men jag vill kunna köra dem. Gränsen går vid slutet av 1950-talet, början av 1960-talet, de äldre bilarna är svåra att köra.
Han hade tänkt vänta lite längre med att köpa en E-type för att få klart båten först, men när den här bilen dök upp kunde han inte motstå möjligheten. Totalt tillverkades 70000 Jaguar E-type under åren 1961–73. Omkring hälften av dem beräknas finnas kvar idag, enligt den brittiska Jaguarklubben.
Det vimlar därför inte direkt av dem i Sverige, så när en bil i hyfsat skick fanns till salu slog Henrik Fehninger till.
–Den är rak och fin i karossen och det är det viktigaste när man köper en E-type. Karossen är nämligen handgjord så att byta delar är inte lätt.
En unik och rolig detalj på bilen är de tre vindrutetorkarna fram. Den första E-type-modellen hade två, men senare kom Jaguar fram till att det inte räckte för den breda, välvda vindrutan.
–Om man har en passagerare med sig får man säga till dem att hålla sig för skratt innan man drar igång vindrutetorkarna. De är mer skojiga än effektiva, säger Henrik Fehninger.

