Nissans lyxbilsdivision Infiniti premiärvisar ”LE Concept” på Parissalongen. Serieproduktion är planerad och den 100 kW starka Infiniti LE Concept uppges gå 16 mil på en laddning. Låter inte det väldigt likt Nissan Leaf? Redan i slutet av 2010 bekräftade Pierre Loing, elbilsstrateg hos Nissan Europe, att de kommer en elbil under Infinitis varumärke – senast 2014. Renault och koncernbrodern Nissan har jobbat målmedvetet med elbilar och givetvis måste även lyxbilsmärket Infiniti vara med och dela på kunskaperna.
Nu har vi de första bilderna på bilen som döpts till Infiniti LE Concept. Speciellt mycket konceptbil är det dock inte, vicepresidenten för Infiniti Europe – Bernard Loire – säger i en första kommentar att: ”LE Concept är produktionsämnad, det mesta ni ser blir verklighet. Men det är för tidigt att säga när bilen är klar och var den börjar säljas.”
Speciellt lämpligt är det att Infiniti LE Concept premiärvisas i Paris, eftersom Frankrikes regering redan aviserat att man ska höja elbilsrabatten från 5.000 till 7.000 euro.





