När Subaru visade sin nya version av Legacy var det en ny och betydligt större bil än den gamla som visades, trots det gamla namnet. Mycket kan sägas om modern bildesign, men Subaru gör inga anspråk på att leda några trender. Vill man vara vänlig kan man säga att designen är grovhugget egen och praktisk.
Förutom en ny och större kaross med bättre innerutrymmen lanserade Subaru sin boxerdiesel på 150 hästkrafter och två bensinmotorer på 150 respektive 167 hästkrafter. För att distribuera ut kraften i den permanenta fyrhjulsdrivningen finns dels en sexväxlad manuell låda, en vanlig automatlåda samt en helt ny steglös växellåda, Lineartronic. Lineartroniclådan finns emellertid bara tillsammans med de svagare bensinmotorerna.
Att Subaru skulle komma med en upphottad version av Legacy var inte helt förvånande, till Outback, som är Subarus cross-overversion av Legacy, finns redan tidigare en 260 hästars bensinmotor, där kallad Outback 3,6 R.
Det första intrycket av nya Subaru Legacy när vi provade den var gott. Bilen är moderniserad utan att Subaru gjort avkall på de kvalitéer som främst lockar köparna och som sedan gör att de förblir märket trogna, nämligen en säregen känsla av stabilitet och, just, kvalitet. Fyrhjulsdriften, och det kompakta och lågt placerade drivpaketet med den platta boxermotorn ger en utmärkt viktfördelning med fin väghållning och utmärkt framkomlighet på de vägar där Subarus egenskaper kommer mest till sin rätt, nämligen på landsbygden och i Norrlands inland.
Det som möjligen saknades i de första versionerna av Legacy var en motor med mer spets som skulle göra väghållningen rättvisa. De båda bensinmotorerna på 167 och 150 hästar och dieseln räcker väl till för de flesta behov men för den som önskar lite mer inspirerande köregenskaper behövs lite mer effekt. Och det ger Legacy 2,5 GT. Med styvare stötdämpning och varierbart körprogram har Legacy, trots sin storlek, blivit en riktigt kul bil att köra.
Men myntet har också en baksida. Stark motor, tung bil och automatlåda är ingen miljövänlig kombination, särskilt inte som bilen lockar till så kallad aktiv körning. Utsläppsnivåer på 250 gram per kilometer vid blandad körning är inte bra och måste förbättras väsentligt ifall Subaru ska kunna ta plats på tjänstebilsupphandlarnas ”short-list”.
Däremot ska Subaru ha en eloge för det fylliga utrustningspaketet som i Legacy 2,5 GT är standard. Det mesta, inklusive backkamera, elektriskt ställbara läderklädda framstolar, navigation elektrisk sollucka och mycket annat ingår. Därmed framstår Legacy 2,5 GT som riktigt prisvärd om man jämför med motsvarande modeller från Volvo eller Opel. Om det inte vore det här med utsläppen, så.
Motor/växellåda
Subarus boxermotorer är på flera sätt unika på bilmarknaden. De är mjuka och vibrationsfria i gången samtidigt som de har bra vridmoment. Den 265 hästar starka 2,5 GT tillsammans med Subarus femväxlade automat passar bra ihop.
Ekonomi/miljö
Legacy 2,5 GT är ingen bil man väljer ifall man har ett känsligt miljösamvete. Däremot måste modellen vara marknadens bäst standardutrustade bil. I stort sett återstår bara metalliclack för 6 900 kronor.
Känsla/Köra
Med sin låga tyngdpunkt och kraftfulla motor är Legacy 2,5 GT en riktigt kul bil att köra, trots storleken. Den är också rymlig och lättlastad. Däremot är inredningen inte lika rolig. Stolarna har för kort dyna för en 190 cm lång svensk.
Säkerhet
Nya Legacy har fått fem stjärnor hos Euro Ncap och det är en stabil och vägsäker fyrhjulsdriven bil, vilket sammantaget borgar för god säkerhet. Däremot saknar man många av de elektroniska hjälpsystem som finns till andra bilar, t ex vingelvarning och adaptiv farthållare.
Helhet
Subaru Legacy är på gott och ont en egen bil som det är svårt att inte gilla. Den känns rejäl och pålitlig redan när man sätter sig i den och det intrycket står sig som ett slutomdöme när man kliver ur. Den är väl värd de goda omdömena från sina nöjda ägare.





