Samtidigt säger han sig förstå den svenska oron över att jobb och teknik flyttas till Kina.
– Men det är för att ni inte känner oss. Vi vill Saabs bästa. Tillsammans kan vi göra något väldigt bra, säger han till TT.
Det kinesiska bilföretaget har lovat att gå in med pengar för att säkra Koenigegg Groups köp av Saab Automobile.
Om det från början var så att BAIC egentligen önskade köpa hela Saab vill Wang Dazong inte kommentera.
– Vi är glada över det upplägget vi har i dag, säger han bara och berättar att han varit på besök hos Saab i Trollhättan två gånger.
Hur mycket pengar BAIC går in med i Koenigsegg Group håller Wang Dazong också hemligt. Ännu så länge finns det bara en avsiktsförklaring.
– Vi hoppas att få allt klart mycket snart, säger han.
I två år har 55-årige Wang Dazong varit högste chef för BAIC, ett bilbolag med 45 000 anställda som ägs av kommunen Peking. Dessförinnan var han vice vd för en av Kinas största biltillverkare, SAIC. Och innan dess 21 år som chef på General Motors i Detroit och en sväng på den stora underleverantören Delphi. Lägg på en doktorstitel i industrikonst. Så känslan för bilar har han i sig.
– Jag älskar bilar, Peking och Saab, säger han och skrattar brett.
Wang Dazong är avspänt klädd, med en vit skjorta som är uppknäppt i halsen. Ingen slips. Konstaterar att det är få som känner igen honom.
– Men det kanske kommer att ändras, säger han och skrattar igen.
Redan för 25 år sedan körde han en Saab, och påstår, i alla fall nu som blivande Saabpartner, att han gillade det.
Enligt Koenigsegg Group blir BAIC minoritetsägare i och med att de släpper till kapital som säkrar affärsplanen.
BAIC:s syfte är att växa över världen. I över 50 år har bolaget funnits på den kinesiska marknaden och har samarbeten bland annat med Daimler och Hyundai. Nu är de ett av de snabbast växande bilföretagen med försäljningsökningar på över 40 procent i år.
– Vi vill vara en global spelare och Saab är ett sätt att nå dit, säger Wang Dazong.
Ännu så länge är planerna att samarbetet med Saab ska öppna den kinesiska marknaden för Saabbilar. Wang Dazong tror att Saab kan nå stora försäljningsvolymer i Kina. Om BAIC också tänker sig att samarbetet ska hjälpa dem att nå ut med sina egna bilar i Europa är mer oklart.
Efter att ha tittat på presentationen av Saabs nya 9-5 bubblade Wang Dazong av beröm.
– En mycket trevlig bil. Den ser bra ut, väldigt modern. Det blir en succé, säger han.
Tipsa andra
Mer från Frankfurt
- Frankfurt surrar av Volvorykten
- Volvochefen: Inga kommentarer
- Geely backar om Volvo (15/9)
- Stort intresse för nya 9-5
- BILDSPEL: Nya Saab 9-5 presenteras
- BAIC ska få Saab att växa
- GM vill ha kvar intresse i Saab
- Ford stänger Volvo-dörren definitvt
- Volvochefen tror på vändning
- Nyheter och stilstudier från bilsalongen i Frankfurt
Motor | Mest lästa
- Alla berörs av Audis galna supersportbil
- Nya diesel-C5 visar vägen
- Har aldrig kört för fort
- Subaru Legacy – bekväm och välutrustad
- Koenigsegg CCXR Trevita
- Volvo V70 DRIVe – tar miljön på allvar
- BMW:s kostsamma körglädje
- Nya Rolls Royce Ghost avtäcks – Audi visar E-Tron
- Volvo och Toyota har vinnarbilarna
- Bensinaren starkast i familjebussen
E24.se | Mest lästa
- Ljusare tider väntar för den svenska kronan
- Kronan kan gå mot 9 kronor mot euron
- Ericsson får order från Egypten
- Grekisk kris nystart för EU
- Percy Barnevik – en geniförklarad filantrop
- Stark krona svårt för företagen
- "Dassault favorit i Brasilien"
- Betsson - superaktien som stigit över 11 000 procent
- Allt hårdare tag i finländsk strejk
- Reefat El-Sayeds bolag hotas av likvidation

















