Detta framgår av ett dokument som Saabs rekonstruktör Guy Lofalk lämnat in till tingsrätten i Vänersborg inför det borgenärssammanträde som genomförs i Vänersborg under måndagen.

Några av Saabs fordringsägare började på morgonen samlas i kommunhusets sessionssal i Vänersborg, där tingsrätten bjudit in till borgenärssammanträde. Men någon anstormning av de över 1 300 fordringsägarna var det inte fråga om, utan snarare några tiotal, enligt TT:s reporter på plats.

Rolf Åbjörnsson, advokat som företräder Saab- och Opelhandlarna, tycker att hela processen är mycket märklig med tanke på att GM har reglerat de flesta skulderna gentemot fordringsägarna.

– Frågan är vad det är man ska rekonstruera när skulderna i stort sett är betalda. Det är mycket som är konstigt med det är. Det handlar kanske om att skapa tid och att sätta press på staten, säger han till TT.

Han är positiv till en fortsatt rekonstruktion, trots att han tidigare uttalat kritik mot rekonstruktören Guy Lofalk.

– Vad han än säger där inne, så kommer jag som företräder Saabhandlarna att tycka att rekonstruktionen ska fortsätta.

Hans Renman, som företräder tre utländska och två svenska leverantörer, påpekar vilken ovanlig rekonstruktion det är.

– Jag vet inget sådant här tillfälle där man fått betalt under rekonstruktionen. Mina klienter är förstås nöjda, eftersom de i stort sett fått betalt för allt, men de är också angelägna om hur Saab ser på framtiden och därför ska det bli intressant att höra rekonstruktionsplanen.

Den absolut största fordringsägaren är ägaren General Motors (GM)

– GM har sagt att de inte ska besvära processen i det här läget, säger Gunilla Gustavs, taleskvinna för Saab.

Utifrån rekonstruktörens och företagets plan för Saab kan tingsrätten besluta att rekonstruktionen ska avbrytas.

Saab kommer att begära av sina fordringsägare att de oprioriterade skulderna skrivs ned med 75 procent i ett ackordsförfarande. Resten av skulderna, det vill säga 25 procent, räknar Saab med att kunna betala inom ett år från det ackordet fastställts. Det skulle innebära att fordringsägarna får betalt under juli nästa år.

”Saab avser att skapa en ny oberoende och självförsörjande struktur där alla beslut som rör Saab fattas av bolaget och på sikt uppnå oberoende av GM.”

”För att åstadkomma detta kommer Saab att träffa såväl långsiktiga som kortsiktiga serviceavtal om köp och utveckling av komponenter och tjänster från GM såväl som tjänster från Saab till GM”, skriver Guy Lofalk i den rekonstruktionsplan han lämnat in till domstolen.

Efter genomfört ackord med nedskrivning av skulderna beräknas Saab få ett eget kapital på cirka 800 miljoner dollar

När borgenärssammanträdet startade var sessionssalen nästan fylld, men de 250 platserna räckte gott och väl till. Då var också det massmediala intresset mycket stort och reportrar och fotografer upptog flera rader. Företrädaren för borgenärer upptog en handfull rader med ett tiotal platser på varje. Den massiva tillströmningen av de över 1 300 fordringsägarna uteblev.

Rättens ordförande Cecilia Tisell inledde med att gå igenom vad som gäller för dagens sammanträde. Att borgenärerna kan begära att en borgenärskommitté tillsätts. Borgenärer kan också lägga fram krav på att rekonstruktionen upphör, om de inte tror på den nya rekonstruktionsplanen.

Lofalk och Saabledningen räknar med ett betydligt högre utnyttjande av produktionskapaciteten när all tillverkning samlas i Trollhättan, vilket också är tanken. Endast den nya modellen 9-4 X är tänkt att fortsatt tillverkas i Mexiko.

Man avser att höja produktiviteten och genom det kunna sänka ”breakeven”-punkten, det vill säga där man börja tjäna pengar på bilarna, till under 130 000 bilar om året.

Saab räknar med ett positivt kassaflöde redan 2011, skriver Lofalk och en god avkastning vid en produktion runt 150 000 bilar.

Men fram till dess tror ledningen att man kommer att ha lägre produktion än under 2008, då krisen slog till på hösten, då man bara kom upp i 93 000 sålda bilar.

I år kommer nya 9-3 X att lanseras. Nästa år kommer nya 9-5 som både sedan och kombi och 9-4 X som byggs i Mexiko.

Saab lovar att snabbare leverera nya modeller med kortare livscykler; det har man varit dåligt på tidigare. Man ska prioritera marginaler före volymer, en nödvändighet för att nå lönsamhet vid så låga volymer Saab haft historiskt.

Saab avser även fortsättningsvis kunna utnyttja GM:s teknologi och inköpsfördelar genom samarbetsavtal.