Foto: JANERIK HENRIKSSON / SCANPIX
Under semestertider ökar antalet bluffakturor avsevärt. Framför allt är de riktade mot företag. Och när en osäker sommarvikarie får en hotfull faktura som kräver företaget på ett struntbelopp lyckas oftast bedragarna med sin bluff.
Som ett nytt steg i kampen mot bluffakturorna har Svensk Handel utvecklat en Iphone-applikation med ett register över oetiska företag. I applikationen, som lanserades på onsdagen, kan användaren också direkt skicka in de fakturor som känns tvivelaktiga.
– Det är ett verktyg för företag som drabbas. Vi vill göra det enklare för de drabbade att hitta blufföretagen, säger Magnus kroon, tillförordnad säkerhetschef på Svensk Handel.
Varje år uppskattas 1,2 miljarder kronor betalas ut i bluffakturor. Och bedragarna blir fler och fler, samtidigt som deras metoder blir mer sofistikerade.
Magnus Kroon, tf. säkerhetschef på Svensk Handel
Foto: Svensk Handel
– Det är framför allt två sorters fakturor man ska vara försiktig med, säger Magnus Kroon. Dels är det erbjudandet som ser ut som en faktura. I sådana fall kan det hända att man betalar av ren slentrian. Den andra sorten är när företaget som fakturerar hävdar att man ingått i ett avtal. Kanske har företaget sagt att du bara ska betala i tre månader, men sedan hävdar att avtalet är bundet till ett år eller så. Då ska man motsätta sig att betala.
Applikationen ska vara en hjälp i utvecklingen av varningsregistret. Listan på blufföretag är lång, men det finns fortfarande en stor gråzon. Långt ifrån alla blufföretag är registrerade i varningslistan. Om satsningen med Iphone-applikationen blir lyckad ska även en Android-version utvecklas. Förhoppningen är att varna fler om vilka bedragare som finns.
– Vi vill bli bättre på att bekämpa den här sortens otyg, säger Magnus Kroon.



