Ordförande i kulturutskottet, Berit Högman (S), är nöjd över att kulturministern står ensam i frågan om sponsring i SVT.
Foto: Lars Pehrson
Vid flera tillfällen har Lena Adelsohn-Liljeroth (M) uttryckt en vilja om att från och med nästa tillståndsperiod förbjuda sponsring av tv-sända evenemang, produktplacering, och andra kommersiella samarbeten i SVT.
Motiveringen är att public service ska verka helt oberoende och utan påverkan av konkurrensen från de reklamfinansierade, kommersiella tv-kanalerna. Kulturministerns linje saknar dock stöd av de andra partierna i riksdagen.
Under en riksdagsdebatt på onsdagskvällen, som berörde mediefrågor, togs frågan upp huruvida public service utan möjlighet till sponsrade sändningar är det bästa för svenska folket.
De övriga partierna, inklusive allianspartierna C och FP, men med undantag för SD, var eniga om att detta skulle begränsa möjligheterna att sända internationella idrottsevenemang och andra evenemang av stort allmänintresse.
”Vi i Folkpartiet tycker inte att det är rimligt med ett regelverk som innebär att SVT aldrig mer kan sända sådana arrangemang och evenemang”, sa till exempel FP:s Christer Nylander.
Kulturutskottets ordförande Berit Högman (S), som lyfte frågan var lättad.
–Jag blev glad för Lena Adelsohn-Liljeroth är väldigt aggressiv i sin framhållning. Men de andra partiernas hållning visar att hon inte får någon majoritet i riksdagen, säger hon.
Varför är det viktigt att fortsätta att tillåta sponsring i SVT?
–Public service-kanalerna når ut till 99 procent av svenska folket. De vill kunna vara stolta över sitt land i OS eller i VM, och de vill låta barnen få se sina förebilder i stora idrottstävlingar. Folk måste få något ut av sin tv-avgift, denna fråga angår hela svenska folket.
Inför de nya direktiven har kulturministern framfört sin syn på var SVT:s tyngdpunkt ska ligga, nämligen på nyheter, granskande journalistik, svenskproducerad drama, kultur och barnprogram. Hon vill även se mer utländsk film, ”gärna från övriga europeiska länder, Asien och Afrika”.
När det gäller stora internationella sportevenemang ska SVT inte konkurrera med de kommersiella kanalerna, anser hon.
–Adelsohn-Liljeroths tanke är att de kommersiella kanalerna ska komma i åtnjutande av de stora arrangemangen och SVT ska bli ett smalare tråk-tv. Det kan vi inte ställa upp på.
Vilka är riskerna med ett för smalt public service-utbud?
–Minskad betalningsvilja för det första. För det andra försvinner det som ska känneteckna public service, att det ska finnas något för alla. Det är också viktigt att nå alla som inte kan se tv på något annat sätt, de som inte har råd, eller finns i glesbygden. SVT når 99 procent av befolkningen, vilket gör att det är en jätteviktig grund för information och kommunikation i vårt samhälle.
Som SvD Näringsliv skrev om i onsdagens tidning, förbereder kulturdepartementet de direktiv som ska ligga till grund för vilka regler som ska gälla för public service under den nya tillståndsperioden som inleds 2014.




