Har du ett konto i en bank eller i ett kreditmarknadsbolag kan du vara lugn. Praktiskt taget alla konton, även nu de bundna, ­omfattas av statens insättningsgaranti och du ersätts upp till 500000 kronor per institut. Det gäller privatpersoner, företag och även exempelvis en bostadsrättsförening.

Men hur är det med inlåningsföretag som KF Sparkassa, OK:s ekonomiska föreningar, sparande hos reseföretag och bosparande hos exempelvis Akelius och Riksbyggen? Skyddas du även där av insättningsgarantin vid konkurs?

Svaret är nej. Men det verkar de flesta inte vara medvetna om, även om bolagen och föreningarna tydligt upplyser om att insättningsgaranti saknas.

Nu skall det genast sägas att det här sparandet är blygsamt jämfört med vanligt banksparande. Det behöver heller inte vara särskilt riskfyllt, men där måste spararen göra en egen bedömning. Ofta får inlåningsföretagen inte ta emot mer än 50000 kronor per kund varför förlustrisken är begrän­sad. Men hos bland ­annat OK, KF och Riksbyggen finns inget tak för sparandet.

Inlåningsföretagen är registrerade hos Finansinspektionen men till skillnad från bland annat bankerna står de inte under inspek­tionens tillsyn. Kontrollen är alltså formellt sämre.

Eftersom spararen tar en ­större risk måste företagen ha ett lockbete. Det kan vara hög sparränta, förtur till bostad eller åter­bäring.

Störst av alla är OK ekonomisk förening med 1,3 miljoner medlemmar där alla automatiskt får två konton; ett insatskonto och ett sparkonto. Högsta räntan på sparkontot är 5 procent om behåll­ningen överstiger 100000 kronor men få har så mycket pengar. Däre­mot låter många återbäringen stå kvar på kontot.

–I dessa dagar kan det vara bra som sparare att vara medlem i en ekonomisk förening. Vi lånar inte ut eller spekulerar på börsen utan använder allt i vår egen verksamhet, säger Anna Marinder Jacobsson, informatör på OK ekonomisk förening.

Åsa Ohlström, ekonomichef på Riksbyggen och vd på BoSpar med 28000 sparare med drygt en halv miljard på kontona, ger ­också lugnande besked. På hemsidan sägs att man har ”ett av marknadens bästa sparanden” (4,75 procents ränta).

–Visst ringer en del men de blir lugna när de förstår att vår ekonomi är stark och att BoSpar är en egen juridisk person, säger hon.

KF Sparkassa har 90000 medlemmar, som har drygt 4 miljarder kronor på olika konton (bästa sparränta är ett femårslån med 5,25 procent). Finanskrisen fick KF att på hemsidan i tisdags lägga ut en lugnande text om att KF är finan­siellt ”mycket starkt”. 75 procent av de finansiella tillgångarna är placerade i svenska statspapper. Med Mera-kortet omfattas av den statliga insättningsgarantin eftersom verksamheten bedrivs i bankrörelse.

–Idag, liksom vid tidigare liknande tillfällen av allmän oro på finans­marknaderna, har vi märkt att cirka 5 procent av spararna reagerar­ på ett eller annat sätt. De allra flesta av dem hör av sig med frågor till oss och är nöjda med svaren de får. En mindre andel­ av dem som reagerar tar ut sina pengar utan att ställa några frågor, säger presschefen Gunilla Dahlqvist.

Högsta räntan, 6,1 procent, lockar Akelius med när pengarnas binds ett år. Totalt har man 4000 sparare på sina olika konton.